ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı eski direktörü Michael Morel, Bitcoin hakkında yıllardan beri söylenen ‘yasa dışı’ söyleminin artık önemini yitirdiğini ve bu anlatının aşırı abartıldığı belirtti. Morel, Bitcoin’in Çin ile ABD arasındaki rekabette önemli bir yere sahip olduğunu ve buun bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu söyledi.

Morel, kaleme aldığı makalesinde Bitcoin’in altyapısını oluşturan blok zincirinin suçla mücadele ve istihbarat toplamak için etkili bir yöntem olarak hizmet edebileceğini ifade ederken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın Bitcoin karşıtı açıklamalarının kamuoyunu etkilediğini öne sürdü ve “Bitcoin’i yasa dışı olmakla suçluyorlar ancak muhtemelen geleneksel bankacılık sektöründe daha fazla yasa dışı faaliyet oluyordu” dedi.

33 yıl boyunca CIA’de çalışan eski direktör Michael Morel.

Bitcoin’in ABD ile Çin arasındaki rekabetteki yeri

33 yıllık eski CIA çalışanı, ülkenin teknolojik ve ekonomik temelini inşa etmesini oldukça önemli olduğunu, blok zinciri konusunda Çin’e karşı ciddi jeopolitik yankıların olacağını açıkça belirtti. Bitcoin’i benimsemennin artık ulusal bir güvenlik meselesi haline geldiğini söyleyen Morel, bu konuda “Bitcoin’in yasadışı kullanımıyla ilgili yanlış olan geleneksel görüşün, bizi Çin’e ayak uydurmamızı sağlayacak teknolojik değişiklikleri ilerletmekten alıkoymadığından emin olmalıyız” dedi.

Çin Merkez Bankası Başkanı Li Bin bu hafta, dijital yuan için pilot test programına Şangay ve Hainan dahil olmak üzere altı yeni bölgenin eklendiğini duyurmuştu. ABD ise dijital dolar konusunda acele etmemeye ve çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!