Dünyada en çok yatırım yapılan kripto paralarından Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen, ABD’nin kripto para ve blockchain teknolojisinde elini çabuk tutarak düzenleyicileri bir an önce devreye sokarak Çin’e gitmesi muhtemel kontrolü eline alması gerektiğini ifade etti.

Blockchain teknolojisi ve dijital para birimleri, yapay zeka, makine öğrenimi ve drone teknolojisi ile birlikte teknolojik ilerlemeler için bir sonraki aşama olarak giderek daha fazla ilgi görüyor. WSJ muhabiri Paul Vigna’ya konuşan Larsen, ülkelerin blockchain ve kripto para birimleri hakkında yasal düzenleme ve netlik sağlama konusunda “cahil” olduğunu söyledi.

Larsen, blockchain teknolojisinin dünyanın “yeni nesil” küresel finansal sisteminde ayrılmaz bir rol oynamaya hazır olduğunu söyledi. Bununla birlikte, ABD’nin kripto para birimleri hakkındaki tartışmasının çoğunun, Larsen’in “Çin merkezli madencilerin egemen olduğu” olarak tanımladığı Bitcoin ve Ethereum etrafında toplandığını da ekledi.

Çin, rüzgârı lehine çevirmek için uğraşıyor

Hainan Adası’nda bir blockchain ortamı yaratmak isteyen Çin, devlet başkanı Şin Jinping’in özel isteği ile adayı tamamen blockchain ve yapay zekaya uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor ve geleceğin kentinin nasıl görünebileceğine bir bakış getirmek istiyor.

“Düzenleyiciler, Çin’in blok zinciri ve kripto para birimi ilerlemesiyle rekabet edebilmeleri için sektöre hitap etmeli.” diyen Larsen, Çin’in Hong Kong’u da içine katarak ABD’de dünyayı yöneten New York’taki finansal dengeyi kırmak ve kendi lehine çevirmenin peşinde.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!