Çin Devlet Konseyi Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin, Bitcoin‘i finansal risk olarak tanımlayarak üzerinde daha fazla kontrol kurma çabası sonrası Bitcoin madencileri Mayıs ayında büyük bir darbe aldı. Bundan dolayı Çin’e alternatif madencilik habitatları gündeme geldi. Bunlardan en olası ihtimal Latin Amerika’da Paraguay gibi görünüyor.

Çin Komünist Partisi’nin dijital yuanını tanıtması ve yaygınlaştırma politikası göz önüne alındığında, Bitcoin piyasası özellikle de Bitcoin madencileri büyük bir baskı altında ve ülke dışında madencilik yapabilecek yerler arayışında. Önceki gün CNBC muhabiri Eunice Yoon, Çin’de Guangzhou şehrinden birçok madencilik makinesinin ABD’ye doğru yola çıktığını gösteren görsel yayımlamıştı.

Bitcoin madencilerini ABD’ye çekmek isteyen Miami ve Texas gibi eyaletlerin valileri büyük bir özveriyle çalışıyor. Öte yandan bu konuda en büyük ‘devrimi’ gerçekleştiren ve Bitcoin’i resmi para birimi yapan El Salvador’dan sonra Panama ve Paraguay gibi ülkelerde Bitcoin’i yasallaştırmak için iddialı durumda.

Itaipu Hidroelektrik Barajı

Paraguay, Itaipu Hidroelektrik Barajı’nı Bitcoin için avantaja çevirmeye çalışıyor

Paraguay, Brezilya sınırında bulunan Itaipu Hidroelektrik Barajı’na (IHD) ev sahipliği yapıyor. IHD, 14 gigawatt’lık bir çıkışla dünyanın en büyük ikinci hidroelektrik barajı konumunda ve Paraguay’a elektriğinin %90’ını ve Brezilya’nın ihtiyacının ise %15’ini sağlıyor.

Paraguaylı politikacı ve kongre üyesi Carlitos Rejala, ülkenin Temmuz ayı içerisinde bir Bitcoin (BTC) mevzuatı oluşturacağını açıklamıştı. IHD’nin ülke için önemi göz önüne alındığında, bu gücü Bitcoin üretiminde kullanmak istiyor olabilir. Şimdilik belirli Bitcoin planlarını gizli tutmuş olsa da, Paraguay’ın Bitcoin devriminde bir rol oynayacağı neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Öte yandan Bitcoin’in hash oranı üzerindeki etkisi, duyuru sırasında keskin bir düşüş yaşadı. Nisan ortasında, yaklaşık 180 milyon TH/s ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak o zamandan beri, en son veriler hash oranının yaklaşık 125 milyon TH/s olan Kasım 2020 seviyelerine düştüğünü gösteriyor. Hash oranı, Bitcoin ağının işlem gücünün bir ölçüsüdür. Hash oranı ne kadar yüksek olursa, ağ o kadar güvenli olur. Bazıları ayrıca ağın sağlığının bir ölçüsü olarak hash oranını da aldı.

İlginizi Çekebilir:  Zengin Baba Yoksul Baba'nın yazarı: Mahvolduk, alabildiğiniz kadar Bitcoin alın
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.