Çin’in ulusal blockchain platformu olan Blockchain Hizmet Ağı (BSN) 25 Nisan’da hayata geçirmeyi planlıyor. Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in de bu projeyi yakından takip ettiği bildirildi.

Çin devlet kurumu Devlet Bilgi Merkezi liderliğindeki girişim, şirketlerin blockchain uygulamalarını daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde kullanmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

BSN’in misyon olarak yayınladıkları whitepaper’da “Tıpkı internet gibi geliştiricilere halka açık blockchain kaynak ortamları sağlayarak blockchain uygulamalarını geliştirmenin ve dağıtmanın yüksek maliyetinin mevcut problemini değiştirmeyi, böylece blockchain uygulamalarının geliştirilmesi, devreye alınması, operasyonları, bakım ihlali ve blockchain teknolojisinin gelişimini ve evrensel uyumunu hızlandırmak için bu projeyi başlatıyoruz” denildi.

Şu anda, geleneksel üç eşli konsorsiyum tarafından oluşturulan blockchain ağı, yaklaşık 100 bin RMB (14.000 dolar) maliyetle inşaa edildi, BSN’nin bu yıllık maliyeti yaklaşık 2 bin RMB’ye 280 dolar ila 425 dolar’a düşüreceğini ekledi.

Whitepaper’da ayrıca bu uygulamanın uzun vadeli olduğunu belirtilerek “Çok sayıda küçük, orta ve mikro ölçekli işletmeyi ve öğrenciler BSN’yi icat üretmek ve inovasyon alanında kullanacak, böylece blockchain teknolojisinin hızlı gelişimini ve yaygın kullanımını hızlandıracak” ifadeleri kullanıldı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.