Eski Çin Halk Bankası başkanının düşüncesine göre, Coronavirüs’le mücadele çabaları, Çin Merkez Bankası’nın dijital para birimi piyasaya sürme sürecini hızlandırabilir. Merkez Bankası bu yolla herhangi bir dış etkenin Çin ekonomisini etkilemesini önleyecek ve dünyadaki bütün olaylardan daha az etkilenecek bir para birimine sahip olmuş olacak.

Lihui Li, verdiği röportajda dijital para biriminin verimliliğinin, maliyet etkinliğinin ve rahatlığının onu koronavirüs salgını sırasında özellikle cazip hale getirdiğini savundu. Li, daha önce Çin Halk Bankası’nın başındaydı ve şimdi devlet kontrolü altındaki Ulusal İnternet Finansmanı Derneği’nin blok zinciri kolunun başında görev yapıyor.

86 milyar dolara yakın yeni para basıldı

Virüsün nakit para yoluyla yayılmasını önlemek için hükümet, bazı eski kağıt paraları karantinaya aldı ve virüs salgınının ortaya çıktığı Huobei’de 600 milyar yuan (85.9 milyar $) yeni para dağıtmıştı.

Blockchain ve fintech araştırmaları üzerinde çalışan Renmin Üniversitesi profesörü Dong Yang, bu nedenle alternatif ve tamamen dijital bir para birimi olarak AliPay ve WeChat Pay tarafından çıkarılan diğer dijital ödeme sistemlerinin popüler olacağını belirtti.

Bununla birlikte, Li ayrıca merkez bankası destekli herhangi bir dijital para biriminin benimsenmesinin kısmen şu anda Alipay ve WeChat Pay’ın hâkim olduğu Çin’de perakende pazarından gelen talebe bağlı olduğunu belirtti.

Dünyayı saran Coronavirüs’ün etki sahası.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!