Son 1 ayda yüzde 50’ye yakın düşüş yaşayan Bitcoin‘de sular durulmuyor. Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He, Çin Devlet Konseyi’nde yaptığı açıklamada Bitcoin madenciliği konusunda sıkı önlemler alacaklarını ve bu konudaki finansal riskleri kontrol edip, istikrarlı Yuan kurunu sürdürmek istediklerini açıkladı. Liu He’nin bu açıklaması sonrası Bitcoin yüzde 8 düşerek 38 bin dolar bandına geriledi.

Gün içinde 42 bin doların üzerini gören Bitcoin’de çalkantılı seyir devam ediyor. Çin Mali İstikrar ve Gelişme Komitesi’nin düzenlediği toplantıda konuşan Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He, “Bitcoin madenciliği konusunda sıkı önlemler alacağız. Finansal riskleri kontrol edip, istikrarlı Yuan kurunu sürdürmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin, finans ve ödeme hizmeti veren kuruluşların kripto para işlemi yapmasını yasaklamıştı.

Bilindiği üzere global çapta Çin yüzde 50’nin üzerinde payı bulunan Bitcoin madenciliğinin en yoğun olduğu bölgelerden biri. Ancak node’ların (düğüm) hepsi bu bölgede yer almıyor.

Bitcoin bu açıklamalar sonrası yüzde 8’den fazla, en büyük ikinci kripto para Ethereum da yüzde 15’in üzerinde geri çekilmeyle 2 bin 400 doların altına geriledi.

Bitcoin node’larının dünya üzerindeki dağılımı.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.