Bu hafta başlarında Çin Devlet Konseyi’nde konuşan Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu He’nin Bitcoin madenciliğini kısıtlama kararı alacaklarını söylemesinin ardından, Bitcoin ve kripto para piyasasında sert düşüşler yaşanmıştı. Bu kez de Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi devlet basın kuruluşu Xinhua News, kripto para alım satımının risklerini vurgulayan bir makale yayımladı.

Xinhua Haber Ajansı, kaldıraçlı kripto para işlemlerinin risklerini ve kripto para birimlerinin sınır ötesi denetiminin zorluklarını vurguladı. Ajans, kaldıraçlı işlemi “kullanıcıların bir borsadan etkili bir şekilde borç aldıkları ve gerçekte sahip olduklarından çok daha büyük miktarlarda para kullanmalarına olanak tanıyan bir yöntem” olarak tanımlayarak başladığı makalesinde kripto para borsası Binance’in ekran görüntüsünü örnek olarak kullanarak, “Şok edici olan, bazı platformlarda maksimum 125x kaldıraç kullanma olasılığıdır” diye yazdı.

Ajans ayrıca kripto para piyasasının potansiyel manipülasyon riskini vurguladı ve yerel yatırımcıların Çin’in kısıtlamalarını atlamak için genellikle offshore borsaları kullanmaya başvurduğunu savundu.

Bu arada, Xinhua tarafından alıntılanan bazı uzmanlar, vatandaşların kripto para birimleriyle çalışırken riskleri tanımlayabilmeleri ve bunlardan kaçınabilmeleri için eğitilmeleri gerektiğini savundu ve “Uluslararası düzenleyici işbirliğini güçlendirmek ve sanal para birimlerinin sınır ötesi denetiminin zorlukları da dahil olmak üzere sorunları incelemek gerekiyor” dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.