Çin Halk Cumhuriyeti, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda ‘Dijital Yuan’ olarak adlandırdıkları dijital para birimlerini deneyecek. Uzmanlar bunun Bitcoin ve Dolar için bir meydan okuma olarak algılanabileceğini belirtiyor.

Dijital ödeme yöntemlerine hiç de yabancı olmayan Çin’de yaşayan insanlar, Alipay veya WeChat Pay akıllı telefon uygulamasıyla Şanghay veya Pekin’de çok daha kolay şekilde alışveriş yapabiliyor.

Şimdi Çin hükümeti, para biriminin resmi bir dijital versiyonu için bir pilot program başlattı ve bu programı 2022’de Pekin Kış Olimpiyatları’nda daha deniş bir şekilde test olma olasılığı var. Bazı ekonomistler, Dijital Yuan’ın hükümetin ülkenin mali sistemi üzerindeki gücünü artırabileceğini düşünüyor ve hatta hatta bir gün küresel ekonomik etki dengesini değiştirebilir. Şu anda büyük bir ilgiye mazhar olan Bitcoin ile yüzyıldan fazla bir süredir dünyanın en çok kullanılan ve ticarete hakim para birimi olan Amerikan Doları’na çok büyük bir alternatif olarak düşünülüyor. Çin yönetimi bu iddiayı daha da ileri taşıyarak Dijital Yuan’ı uzun vadede dünyanın dijital parası haline getirmeyi hedefliyor.

Çin, finansal sistemi kontrol altında tutabilecek

Elektronik ortamda takas edilen paraların çoğu, farklı bankalardaki hesaplardaki krediler ve borçlardır. Çin’in dijital parası, bir banknotun veya bozuk paranın elektronik bir versiyonu olacak şekilde tasarlanmıştır: fiziksel bir cüzdandan ziyade bir akıllı telefonda dijital bir cüzdanda yaşıyor. Değeri devlet tarafından belirlenecek ve desteklenecek ancak sanal olarak nakit kullanımı kağıt türünden daha hızlı ve daha kolay olacağa benziyor ayrıca Çin’in yetkililerine fiziksel parayla asla mümkün olmayan bir kontrol derecesi sunacak.

Program, Nisan ayında küçük bir başlangıç yaparak, Pekin, güneybatısında, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Shenzhen, Suzhou, Chengdu ve Xiongan şehirlerinde sınırlı olarak kullanılmaya başladı. Yerel basında, paranın bir kısmının ulaşım ağlarında dağıtıldığı bildirildi.

İlginizi Çekebilir:  Avrupa Birliği Merkez Bankası Başkanı Lagarde'dan Bitcoin için regülasyon sinyali!
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.