Nakitsiz bir geleceğin yakın olduğu günlerde Çin, dijital para birimi için dünyadaki en büyük denemelerden birini başlattı. Geçen hafta, Shenzhen’deki hükümet toplam 10 milyon yuan (yaklaşık 1,5 milyon dolar) değerinde dijital para vermek için bir çekiliş düzenledi. Yaklaşık 2 milyon kişi başvurduğu çekilişte 50.000 kişi dijital parayı kazandı.

Dünyada ekonomik sistemdeki durgunluk ve bu sıkışmaya yönelik adımların atıldığı dönemde Çin Halk Cumhuriyeti, yeni bir uygulamaya başladı ve 1.5 milyon dolar değerinde dijital parayı çekilişle dağıtarak test etme yoluna gitti.

Çin hükümetinin yaptığı çekilişle ödülü azananlar dijital yuan’larını temin etmek ve Shenzhen’in belirli bir bölgesindeki 3.000’den fazla satıcıda harcamak için Reminbi uygulaması indirip parayı harcayabilecek. Güney Çin’de yer alan Shenzhen, ülkenin teknoloji merkezi halinde. Huawei ve Tencent gibi ülkenin en büyük teknoloji devlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Bitcoin gibi bir kripto para birimi olmayan dijital Yuan, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası tarafından verilir ve kontrol ediliyor. Alipay veya WeChat Pay gibi dijital cüzdanların yerini almak istemen dijital para, muhtemelen onlarla ve diğer bankalaa entegre olarak çalışacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.