550 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinin başında gelen Tencent’in sahibi olduğu anlık mesajlaşma uygulaması WeChat, Çin’in bazı bölgelerinde test edilmeye başlanan dijital yuan’ı uygulama içinde kullanmaya hazırlanıyor.

Çin’in en büyük mesajlaşma uygulaması ve aynı zamanda ülkenin en büyük ödeme hizmetlerinden biri olan Tencent’e ait WeChat, dijital yuanı desteklemeye başlayacak. Çin, 2014’ten beri dijital yuan üzerinde çalışıyor ve henüz ülke çapında tamamen kullanıma sunmadı. Ancak 1 milyardan fazla kullanıcısı olan WeChat’in dijital yuan’ı destekleme hareketi, insanlar onunla ödeme yapmaya başlarsa ona büyük bir destek sağlayabilir.

WeChat hayatın her alanında kullanılıyor

WeChat, Çin dışındaki kullanıcılar tarafından o kadar iyi bilinmeyebilir, ancak dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde hayatın her alanında büyük bir yer kaplıyor. İçinde pek çok hizmet içinde barındırıldığı için genellikle “süper uygulama” olarak adlandırılan WeChat ile insanlar mesajlaşma fonksiyonlarını kullanabiliyor ve WeChat Pay aracılığıyla ödeme yapabiliyor, aynı zamanda taksi çağırıp ve yemek sipariş edebiliyor.

WeChat Pay, kullanıcıların mağazadaki ürünler için ödeme yapmaları için satıcılara telefonlarında bir barkod göstermelerine olanak tanıyor. Ayrıca internet üzerinden yapılan alışverişlerde de kullanılabiliyor. WeChat Pay’in aylık 800 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı var.

Çin’de, Alibaba iştiraki Ant Group tarafından yönetilen WeChat ve Alipay, mobil ödemelere hakim; Geçen yıl, Alipay dijital yuan ödemelerini de denemeye başladı. Ancak WeChat ve Alipay aynı zamanda dijital yuanın kendi uygulamasının potansiyel rakipleri konumunda.

Dijital yuan denemeleri olumlu gidiyor

Dijital yuan veya e-CNY olarak adlandırılan Çin Merkez Bankası’nın dijital parası, merkez bankasının bazı vatandaşlara küçük miktarlarda para dağıttığı miktarlar aracılığıyla belirli şehirlerde sınırlı şekilde denendi.

Ancak şimdi, ülke çapında bir dağıtım için somut bir tarih olmamasına rağmen, Çin Merkez Bankası’nın dijital yuanın kullanımını genişletmek istediğine dair işaretler var. Bu hafta PBOC, Çin’deki belirli bölge ve şehirlerdeki kullanıcılar için bir e-CNY (dijital yuan) uygulaması başlattı. Bu, bu alanlardaki herkesin dijital para birimini uygulamayı indirip kullanmak ve cüzdan oluşturmak için kaydolmasını sağlayacak. Önceden, kullanıcılar uygulamayı yalnızca davetle edinebiliyordu.

İlginizi Çekebilir:  Telegram GRAM için yeni tarihi belirledi
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.