Çin’de yapılmakta olan Dijital Para Merkez Bankası (CBDC) araştırmaları, devam eden coronavirüs salgını nedeniyle ertelendi.

Coronavirüs salgınının personel üzerindeki etkisi açıklandı. Konuya hakim bir kaynaktan gelen verilere göre coronavirüs salgını sebebiyle Çin Halk Bankası da dahil olmak üzere birçok devlet kurumunda işler savsaklanmaya başlandı. Bu kurumlardan birisi de DCEP yani Dijital Para Elektronik Ödeme biriminde yer alan yetkililer ve personellerdi.

Shenzhen isimli blockchain şirketinin CEO’su Shentu Qingchun, merkez bankasından 2020’nin ilk çeyreğinde önemli bir açıklama yapmasını beklediğini belirtti. 

Çeyreğin bitmesine bir ay kaldığına değinen Qingchun, zamanında yapılabilme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Tsinghua Üniversitesi Yangtze Delta Bölgesi Enstütüsünde blockchain araştırması olan Cao Yin, CBDC lansmanının bu yıl gerçekleşmesini beklediğini belirtirken, Çin’in uzun zamandır bu lansmana hazırlandığını ve izlenecek yol ve strateji haritasının çoktan hazır olduğuna değindi. Akademisyen aynı zamanda merkez bankasının CBDC ekibinde gecikmenin önüne geçebilecek sayıda personele sahip olduğunu da söyledi.

Coronavirus etkisi

Coronavirus şu ana kadar kripto paralar ve blockchain endüstrisi üzerinde ciddi etkilere sahipti. Bu ayın başında Cointelegraph’ın yaptığı habere göre, Asya’daki kripto para ile ilgili konferanslar salgın sebebiyle ertelenmişti. 

Yakın tarihte yayınlanan belgelerde ise, Çin’in tıbbi verileri yönetmek ve virüsü takip altına alabilmek adına blockchain teknolojisine döndüğü belirtiliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!