NEO (NEO Coin), Şangay (Çin) merkezli bir şirket tarafından geliştirilen ve “Çin’in Ethereum’u” olarak adlandırılan bir kripto para birimidir. İlk çıktığında “Antshares” (ANT, ANT Coin) ismiyle bilinen NEO (NEO Coin), akıllı sözleşmeler üzerinde çalışan ve çok işlevsel bir para birimidir.

NEO Coin, NEO projesinin token’idir ve Ethereum – Ether örneğinde olduğu gibi sistemdeki uygulamalar tarafından kullanılan token’dir. NEO (NEO Coin), Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerine karşı tutumu bilinen Çin Hükümeti tarafından onay almış bir dijital para birimidir. Bu onay, platformun sahibi olan şirket için iyi olsa da, para birimi olarak NEO (NEO Coin) için ileride regülasyon riskini de beraberinde taşımaktadır.

2014 yılında çalışmaları başlanan NEO (NEO Coin), blockchain (blokzincir) teknolojisinin dağıtılmış muhasebe yapısının tasarımı ve geliştirilmesinde pay sahibi olan Onchain tarafından geliştirilmiştir. Ethereum’un akıllı sözleşmeler için ortaya koyduğu ihtiyacı, birçok farklı kodlama dilinde geliştirilmeye imkan tanıyan NEO önemli bir oranda gidermektedir. Onchain ayrıca dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba ile de bağlantısı bulunmaktadır.

NEO (NEO Coin), piyasaya 100 milyon adet arz edileceği duyurulmuştur. Bunun 50 milyon adedi ICO sırasında dağıtılmıştır. Kalan 50 milyon adedi ise NEO projesinin uzun vadeli gelişimini sağlamak amacıyla Onchain’in büyük hissedarı olduğu NEO Konseyi tarafından elde tutulmaktadır.

İlk tanıtıldığında (ICO) 0.03 Amerikan Doları ile değerlenen NEO (NEO Coin), zaman içinde elde ettiği yükseliş ile ICO’ya katılanlara büyük kazançlar sağlamıştır.

NEO Coin ne işe yarar?

NEO (NEO Coin), Ethereum ya da BTC gibi iş ispatı (Proof of Work) algoritması değil, Delegated Byzantine Fault Tolerance (dbFT) ismi verilen bir sistem üzerinden çalışmaktadır. Bu sistemde işlem doğrulama sürelerini çok hızlıdır ve tek bir blok zinciri destekler. NEO (NEO Coin) sahibi olanlar, bu yüzden GAS adında bir ödül alırlar. Her yeni NEO (NEO Coin) bloğu üretildiğinde beraberinde GAS da üretilir, blok üretimi arttıkça 22 yıl içinde toplam 100 milyon adet GAS üretilecektir. Her NEO (NEO Coin) bloğu 15-20 saniyede bir üretilir ve bir yılda yaklaşık NEO (NEO Coin) bloğu üretilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Voyager Token (VGX) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Bu arz-talep matematiğine göre hesap yapan analistler uzun vadede NEO (NEO Coin)’in 100 dolar birim fiyata ulaşma potansiyeli bulunduğunu hesaplamışlardır.

NEO (NEO Coin), kripto para ve blok zincir teknolojisine “akıllı ekonomi” kavramını kazandırmıştır.

Neo Coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Şu an 100 milyon adetlik toplam NEO (NEO Coin) arzının %71’i yani yaklaşık 71,5 milyon adedi piyasada dolaşımdadır. Toplam piyasa değeri 2,9 Milyar Dolar olan NEO (NEO Coin), tamamen arzı bittiğinde yaklaşık 4,1 Milyar Dolar değerine ulaşacaktır.

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 NEO (NEO Coin), 41.3 Amerikan Doları’na eşittir. NEO (NEO Coin), en düşük fiyatına 2016 Ekim’inde 0.07 Amerikan Doları ile düşmüş, 2018 Ocak ayında ise 196.8 Amerikan Doları’na erişerek tüm zamanların rekorunu kırmıştır.

NEO (NEO Coin), Paribu, Binance, Bitpanda gibi kripto para borsalarından Türk Lirası ile satın alınabilir ve birçok kripto para borsasında alım-satım ve transfer (çekme ve yatırma, alma ve gönderme) işlemleri yapılabilmektedir.

NEO Coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!