Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, Çin Sigorta Düzenleme Komisyonu ve Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu ortak bir görüşle, Bitcoin ve kripto para işlemlerinin denetimini güçlendirme konusunda geniş bir fikir birliği oluşturdu.

Çin, yıllardır kripto kullanımını caydırmak için düzenli tavsiyelerde bulunuyor ve politikalar oluşturuyor. Ülke, merkez bankası tarafından kontrol edilen kendi dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanırken, Çin kamu medyası kripto üzerindeki ipi sıkıyor.

Bitcoin madencilik havuzlarının en yüksek olduğu ülke olan Çin’de halk, yüksek finansal riskler, kripto para piyasasına girmenin yasadışı etkileri konusunda ve kripto para spekülasyonlarındaki yüksek riskler konusunda uyarılıyor.

Çin Halk Bankası Bitcoin ile ilgili yakın tarihli bir açıklamada, hareketin “halkın mülkiyet haklarını korumak, yasal ihale olarak renminbi statüsünü sürdürmek ve kara para aklama risklerini önlemek” olduğunu söylemişti.

Çin’in en büyük bankaları halihazırda blockchain tabanlı finansal uygulamaları kullanıyor ve ülke kendi dijital para birimi olan Dijital Yuan’ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Kullanıcı için anonimlik olmadan, Çin hükümetine ekonomisini ve insanlarını izlemek için yeni araçlar sağlayacaktır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.