Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande’nin, tahvil ödemesini verilen ek sürede yapamadığı için temerrüde düştüğü ve resmen iflas ettiği açıklandı. Gün içinde 69 bin dolar ile tüm zamanlar zirvesi yapan Bitcoin bu haberle birlikte 4 bin dolara yakın bir düşüş yaşadı ve 65 bin dolar seviyesine geriledi.

Eylül başında geleneksel piyasalar dahil kripto para piyasasında ‘deprem’ etkisi yaratan Evergrande’nin ‘iflas’ durumu gerçekleşti. Şirketin offshore tahvil yatırımcılarına vaat ettiği 148 milyon dolarlık ödemenin süresi doldu ve Evegrande ödemeyi yapamayarak iflas ettiği iddia edildi. Konuyla ilgili resmi makamlardan henüz açıklama yok.

“Evergrande Yönetim Kurulu Başkanı mülklerini rehin verdi” iddiası

Şirket, iddialara göre sahip olduğu özel jetleri sattıktan sonra bir faiz ödemesi yaptı. Evergrande yönetim kurulu başkanı Hui Ka Yan’ın da, ödeme için şahsi mülklerini ipotek verdiği belirtiliyor. Bloomberg’e göre de, Clearstream’in bir sözcüsü, müşterilerinin Evergrande’nin 3 ABD doları cinsinden tahvili için vadesi geçmiş faiz ödemelerini aldığını söyledi.

Evergrande’nin 28 Aralık’ta, Haziran 2023, Haziran 2025 vadeli tahvilleri için de 255 milyon dolardan fazla ödeme yapması gerekiyor.

İflas iddiası sonrası geleneksel piyasaların buna nasıl tepki vereceği merak konusuyken, Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasaları bunu olumsuz şekilde karşıladı ve genel olarak bir düşüş yaşadı.

Haberin ana akım medyaya düşmesinin ardından Bitcoin fiyatı 66.530 dolar, Ethereum ise 4.690 dolar seviyelerine kadar geriledi. En büyük kripto para BTC bu haberin yayıma girdiği dakikalarda 65 bin 200 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!