Çin Halk Bankası tarafından kurulan denetim kuruluşu olan Çin Ulusal İnternet Finans Birliği (NIFA), deniz aşırı kripto borsalarının sahte işlem hacimleriyle sahte rakamlar yarattığını söyledi.

Perşembe günü yayınlanan analize göre, deniz aşırı kripto borsalarının robot programlar aracılığıyla borsaların imajını iyi göstermeye çalıştığını ortaya koydu.

NIFA’nın raporunda şu ifadelere yer verildi: “Bazı borsalardan alım satım verilerine dayanan örnekleme yaptığımız analizimizde, 40’tan fazla coin için günlük işlem ciro oranı% 100’ün üzerindeyken, 70’ten fazla coin’in oranı % 50’yi aşıyor. Nispeten düşük fiyat ve küçük piyasa değerin sahip olmalarına rağmen, muazzam ticaret hacimleri oluştu.”

NIFA: Güvenli liman söylemi aldatıcı

Kripto piyasası manipülasyonu uzun süredir devam eden bir endişedir. Geçen yıl Bitwise, Bitcoin’de bildirilen işlem hacminin yaklaşık % 95’inin sahte olduğunu söylemişti. Önceki gün de Binance’in CoinMarketCap’i satın almasının altında ‘manipülasyon’ şüphelerinin yattığı söyleniyordu.

NIFA, bunun dolandırıclık olduğunu raporda belirtirken kripto borsalarının tüketicinin dikkatini çekmek için “çeşitli hileler” kullandığını söyledi. Örneğin, bazı platformlar “kripto para birimlerini altın ve gümüşün ötesinde güvenli bir liman varlığı” olarak müşterilerine yansıtarak tabiri caizse onlara bu fikri “yutturmaya” çalıştı.

NIFA ayrıca, kripto borsalarının ardında faaliyet gösteren kuruluşlarının çoğunun ‘gizli’ olduğunu da söyleyerek tüketiciler tarafından bunların kimliğine ulaşmalarının mümkün olmadığını da raporda açıklıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!