Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Parti Okulu, Facebook’un dijital para birimi Libra’yı bir tehdit olarak algıladıklarını ve dijital para birimleri ile blockchain teknolojisinin geliştirilmesinin belirtildiği bir kitap yayımladı.

Çin Komünist Partisi yetkililerini eğiten yüksek öğretim kurumu olarak bilinen Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Parti Okulu, Yetkililerle Dijital Para Birimleri’ni Tartışmak adıyla yayımladığı bir kitapta merkez bankası dijital parası, sabit fiyatlı coinler, kripto para borsaları ve ticareti, deniz aşırı ödemeler gibi başlıklar bulunuyor.

Çin’in yayımladığı bu kitap, hükümet yetkililerini dijital para birimi konusunda eğitmek ve Facebook’un Libra‘sı gibi ortaya çıkan zorluklarla başa çıkmak için politika önlemleri önermek konusunda önemli bir adım sayılabilir.

“Libra çok büyük bir girişim ve ciddiye almalıyız”

Yerel kaynaktan aktarılan bilgiye göre kitap, Libra’ya övgüler yağdırırken kamu-özel sektör ortaklıklarının mükemmel bir örneği olduğunu ve gelecekteki dünya para birimi olma potansiyeline sahip olduğunu savunuyor. Ancak aynı zamanda kitapta bulunan rapora göre hükümetin Çin’in resmi para birimi Yuan’ın uluslararası etkisini artırma girişiminde bulunabileceğini savunuyor.

Çin İnşaat Bankası eski başkanı ve kitabın önsözündeki yazarlardan da biri olan Hongzhang Wang’a göre Çin, mobil ödeme yöntemi sistemlerinde kendine güveniyordu ve bu konuda çok öndeydi ancak Libra bu konuda Çin’in planını değiştirebilir ve oyunu değiştirebileceği yorumunda bulunurken, “Teknolojik gelişmeleri caydırarak yeni risklerle baş edemeyiz. Bu, ABD şirketlerinin Alipay veya WeChat Pay’ı tehdit edebilecek veya hatta bunları geçebilecek blockchain teknolojisi ile dijital bir para birimi sistemi oluşturmalarına izin verecek” dedi.

Wang, Libra gibi zorluklarla baş etmenin en iyi yolunun Çin’in düzenleyici sisteminin inovasyonu olduğunu söyledi. Kitapta yer alan görüşlere göre, Çin’in ICO’lar ile ticaret ve borsalar hakkında yeni yasal politikalar araştırdığını ancak şu an bunun yasal olarak gri alanda kaldığını ifade ediyor.

İlginizi Çekebilir:  İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Eylül ayına kadar kripto para madenciliği yasaklandı

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Libra’dan nasıl faydalanacaklarını anlattı

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.