Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, çıkarmayı plânladıkları Dijital Yuan’ın resmi lansmanı için zaman çizelgesi olmadığını söyledi.

Financial Times ile China Times’ın ortak röportajında konuşan 62 yaşındaki yönetici, mevcut pilot uygulamaların araştırma ve geliştirme sürecinde hala rutin bir çalışma olduğunu ve dijital para biriminin resmi olarak yayınlanacağı anlamına gelmediğini söylerken “Dijital Yuan için resmi olarak ne zaman başlatılacağına dair bir takvim yok” dedi.

Gang’in bu açıklaması teyit niteliğinde

Röportaj iki oturumda, 2.000’den fazla üyeden oluşan bir danışma organı olan Çin Halkı Siyasi Danışma Konferansı’nın yıllık toplantıları ve Ulusal Halk Kongresi, Çin Parlamentosu veya üst yasama organı sırasında gerçekleştirildi ve bir süredir Çin’in dijital para birimi lansmanı için belirlenmiş bir zaman çizelgesi olmadığı biliniyor olsa da Yi Gang’in bu açıklaması dijital yuan’ın yakın zamanda resmi bir lansmanın plânlanmadığını teyit eder nitelikte.

Yi Gang, Nisan ayında test uygulamalarının Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki dört şehir Shenzhen, Xiong’An New Area, Chengdu ve Suzhou’da gerçekleştirildiği bilgisini tekrarlarken Dijital Para/Ödeme Sistemleri’nin(Digital Currency/Electronic Payment (DC/EP) 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda teorik olarak güvenilirliği ve sistem kararlılığını doğrulamak kullanılabileceğini belirtti.

Yi Gang’in bu açıklamasında, dünyanın dengesini alt üst eden Koronavirüs krizinin payının yüksek olduğu konuşulurken, dijital yuan’da bir süre daha piyasalara ve global ekonomideki dengelere bakılarak hareket edileceğinin gibi görülüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!