Dünya kripto paraları konuşurken Çin, dijital para konusunda hızlı davranmaya devam ediyor. Çin Merkez Bankası ilk kez dijital yuan’ın whitepaper’ını (teknik dökümanını) yayımladı. Döküman, Çin Merkez Bankası, dijital para biriminin akıllı sözleşme programlanabilirliği ile geleceğini doğruluyor.

Çin Halk Bankası (PBoC), ülkenin merkez bankası dijital para birimi için ilk kez bir teknik inceleme yayınladı ve resmi sunumuna doğru bir adım daha attı. PBoC, e-CNY olarak da adlandırılan dijital yuan’ın akıllı sözleşme özellikleriyle programlanabilir olacak şekilde tasarlandığını özellikle doğruladı. Ancak resmi bir lansman için somut bir yol haritası veya zaman çizelgesi belirlemedi.

“Bitcoin ve diğer kripto paralar merkeziyetsiz olduklarını iddia ediyor ama…”

Teknik inceleme, 2014’te başlayan e-CNY girişiminin arka planını, özelliklerini ve ilerlemesini üst düzeyde açıklıyor. Makaleye göre, Çin’i e-CNY’nin araştırma ve geliştirmesine iten daha büyük bağlamın bir parçası, kripto para birimlerinin ortaya çıkışı ve mevcut finansal sisteme getirdikleri riskler ve zorluklar.

Merkez bankasından yapılan açıklamada, Bitcoin‘e eleştiriler getirildi ve Bitcoin gibi blok zinciri ve kriptografi teknolojilerini benimseyen diğer kripto para birimleri, merkeziyetsiz olduklarını iddia ederken, aslında hiçbir içsel değere sahip değiller ve oldukça değişkenler. Öte yandan düşük işlem verimliliğine sahipler ve çok büyük miktarda enerji tüketiyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.