Çin Merkez Bankası, merkez bankası dijital parası (CBDC) projesine olan güçlü ilginin, ülkede yasaklanmış olmasına rağmen, kısmen de olsa Bitcoin‘in son dalgalanmasından kaynaklandığını söylüyor.

Çin Halk Bankası’nda araştırma bürosu müdürü olan Wang Xin, Bitcoin’in (BTC) yakın zamandaki yükselişinin ülkenin dijital yuan projesine yeniden ilgi uyandırdığını söylerken, kripto para ekosisteminin kendi rakiplerini yaratmaya yardımcı olduğunu da belirterek, “Bir yandan bu, dünyadaki giderek daha fazla merkez bankasının yerli dijital para birimlerinin gelişimine katılmasıyla ilgili diğer yandan da, bu Bitcoin fiyatındaki büyük artışla da ilgili olabilir.” ifadelerini kullandı.

Kripto varlıklarda ademi merkeziyet ve özerklik gibi kavramlar bulunurken merkez bankası dijital paralarda temel kripto kavramlarından vazgeçilerek; hükümet yetkilileri tarafından para akışını daha kolay kontrol etme isteğiyle merkezileştirme ve gözetim esas tutuluyor.

Diğer tüm CBDC’ler gibi temel ilkeleri, kripto para birimi alanınınkilere tamamen aykırı olan Çin’in merkez bankası dijital para birimi olan Dijital Yuan, önümüzdeki yıllarda tüm şehirlerin nakitsiz hale geleceğini öngörülerek Çin’in akıllı şehir hedeflerinin merkezinde kullanılması bekleniyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.