Çin Halk Bankası olarak bilinen Çin Merkez Bankası (PBoC), bankalardan müşterilerinin Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili işlemlerine engel koymasını istediği haberi Bitcoin ve genel olarak bütün kripto para piyasasını sarstı. Günü 36 bin dolar seviyesinden açan BTC, 32 bin dolar seviyesine kadar geriledi.

Çin Halk Bankası (PBoC), bankalar ve ödeme kurumları tarafından kripto para işlemleri için hizmet sağlanması konusunda Çin bankaları ve ödeme kurumlarıyla görüştü. Çin Merkez Bankası yaptığı açıklamada, bazı bankaları ve ödeme kurumlarını, son zamanlarda artan popülerliği dolayısıyla kendi parasal egemenliğine tehdit olarak gördüğü Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para alım satımı için müşterilerini daha fazla zorlamaya çağırdı.

Çin Merkez Bankası’ndan bankalara ciddi uyarı

Çin Halk Bankası’nın ilgili departmanları, sanal para ticareti faaliyetlerinin normal ekonomik ve mali düzeni bozduğuna, yasadışı sınır ötesi varlık transferi, kara para aklama ve diğer yasadışı ve suç teşkil eden faaliyetler risklerini doğurduğuna ve insanların haklarını ciddi şekilde ihlal ettiğine dikkat çekti.

Çin Merkez Bankası, listede yer alan Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Ziraat Bankası, İnşaat Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası, Sanayi Bankası ve Alipay (Çin) Network Technology gibi bankaların müşteri tanımlama sorumluluklarının var olduğunu ve bunları yerine getirmekle yükümlü olduklarını bildirdi.

Yapılan açıklamada, “Bankalar, kripto para borsalarıyla ilgili faaliyetler için hesap açma, kayıt, alım satım, takas, takas gibi ürün veya hizmetleri sağlamamalıdır. Kurumlar, sanal para borsalarını ve tezgah üstü bayi hesaplarını kapsamlı bir şekilde araştırmalı ve tanımlamalı ve işlem fonları için ödeme bağlantısını zamanında kesmelidir. Bankalar, sanal para alım satım faaliyetlerinin sermaye işlem özelliklerini analiz etmeli, teknik girdiyi artırmalı, anormal işlem izleme modellerini iyileştirmeli ve etkin bir şekilde izleme ve tanımlama yeteneklerini iyileştirmelidirler.” ifadeleri kullanıldı.

İlginizi Çekebilir:  'Britanya'nın en genç milyoneri' Bitmex'in kurucusu Ben Delo, polise teslim oldu

Bitcoin bu haberin aktarıldığı dakikalarda 33 bin doalrdan kendisine alıcı buluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.