Çin Devlet Bilgi Merkezi, Çin Ulusal Blockchain Ağı (BSN)‘in Cumartesi akşamı duyurulduğunu ve resmen hizmete başladığını açıkladı. China Chain adıyla da anılacak BSN, ülke içinde 128 şehirde hizmet verecek ve herkese açık olacak.

6 aylık bir teste tabi tutulan Çin Blokchain Hizmet Ağı, koronavirüs nedeniyle bir sanal lansman ile duyuruldu ve ticari kullanıma açıldı. Ethereum, Hyperledger ve EOS’u içeren ağ, bunların blokzincirleriyle birlikte çalışabilecek ve Blockchain Services Network, Çin’de 128 şehri yedi ülkeye bağlayanacak.

BSN’in arkasında çok büyük bir güç var

Ulusal Blockchain Ağı, Çin’in en büyük telekomünikasyon ve bankalarından oluşan bir konsorsiyum tarafından finanse ediliyor ve bu imkanlarla inşa edildi. Ülke içinde 128 şehri birbirine bağlıyan altyapı Çin dışında 7 ülkedenin şehrinde Paris, Sidney, San Paulo, Singapur, Tokyo, Johannesburg ve Kaliforniya’da da node yani ‘düğümü’ olacak.

BSN Geliştirme Derneği Başkanı Zhiguang Shan, China Chain’i Hyperledger Fabric, Ethereum, EOS, WeBank’ın FISCO BCOS’u da dahil olmak üzere çeşitli farklı blockchain platformlarını bir araya getirmeyi amaçlayan bir “ekosistem” ve “internet ortamı” olarak nitelendirdi ve Çin’in Google’ı olarak bilinen Baidu’nun Xuperchain ve ChainSQL’unu da buna dahil etti.

Blockchain Hizmet Ağı tıpkı internet gibi, küçük ve orta ölçekli işletmeler de dahil olmak üzere ona ulaşmak isteyen herkese açık olacak denilen China Chain’in whitepaperında ise “cross” kelimesi en sık kullanılan kelime oldu. BSN’in teknik incelemesinde “her türlü blockchain uygulamasını dağıtmak ve işletmek için kullanılan çapraz bulut, çapraz portal, çapraz bir küresel altyapı ağı” cümlesi dikkat çekiyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!