1.5 milyar Çinli’nin yeni yılı kutladığı ve ölümlere yol açan Coronavirüs’e maruz kalınan son bir haftada Bitcoin yüzde 6 değer kaybetti.

Lider kripto para birimi bundan önceki Çin Yeni Yıl kutlamalarının hemen öncesinde bir düşüş yaşıyordu. Bu yıl da bu geleneği bozmadı ve yüzde 6 düşüş yaşadı.

Bitcoin’de satış baskısı yaratıyor

ABD’nin İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in en güvendiği isimlerden İran Devrim Muhafızları Ordusu generali Kasım Süleymani’yi öldürmesi gelişmesinden oldukça etkilenen Bitcoin’in, Çin Yeni Yılı’nda yatırımcıların önemli bir kısmının tatil harcamaları için piyasada satış baskısı yaratıyor.

BTC, Çin’de ölü sayısının 41’e yükseldiği Coronavirüs salgınınından da olumsuz etkilendi. Analistler, bu virüsün Bitcoin’in hali hazırda kendisinde bulunan volatil özelliğini daha da artırdığı görüşünde.

Sosyal medyadaki yorumları ve analizleriyle dikkat çeken Alex Krüger da Çin Yeni Yılı’nın Bitcoin fiyatı üzerinde fazla bir negatif etki yaratmadığını söylüyor. Bitcoin, TSİ bu haberin yazıldığı sırada 8 bin 317 dolarda kendine alıcı buluyor.

Çin Yeni Yılı, ay-güneş takviminin başında kutlanan önemli bir dönem. Çinliler, 25 Ocak 2020 yani bugün itibariyle Domuz yılından Fare yılına geçiş yaptı. Çin astrolojisine göre her yılı 12 farklı hayvan temsil ediyor.

Alex Krüger’in yaptığı BTC/Çin Yeni Yıl araştırması.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!