Kripto paraların altın çağını yaşadığı şu günlerde ülkeler de kendi dijital paralarını geliştirmeye devam ediyor. Bu konuda Çin en büyük ve en yakın örnek. Çin bankaları, Pekin’de 3 bin ATM dijital yuan için hazırladı. ATM’ler dijital yuan’ını nakite çevirebilen bir özellikle etkinleştirildi.

Yerel haber ajansı Xinhua’nın haberine göre, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın (ICBC) Pekin şubesi, Çin’in başkentindeki 3 bin ATM’sinde bu özelliği etkinleştirdi. Bu hamle Çin’in devam eden e-CNY testlerinde önemli bir aşama kaydettiği ve piyasaya sürmeye yaklaştığına işaret olarak yorumlanıyor.

Öte yandan ICBC’ye sahip dört büyük devlete ait ticari bankadan biri olan Çin Ziraat Bankası (ABC), Pekin’in önemli bir iş ve alışveriş bölgesi olan Wangfujing bölgesinde aynı özelliğe sahip 10 ATM’yi devreye aldı. ABC, bu özelliği ilk olarak Ocak ayında, şehir e-CNY piyango kampanyasının ikinci turunu yaparken Shenzhen’de test etmeye başlamıştı.

Çin, Shenzhen, Suzhou, Pekin, Chengdu, Changsha ve Şanghay olmak üzere 6 kentte yakın zamanda, yaklaşık 6,3 milyon dolar değerinde 40 milyon dijital yuan ile e-CNY (Dijital Yuan) çekilişi gerçekleştirilmiş ve vatandaşlara dağıtılarak gerekli testler yapılmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.