2021 yılına damga vuran kripto paralar sonrası, dünyadaki devletlerin merkez bankası dijital para çalışmaları daha da hızlandı. Bu alandaki en ileri seviyede faaliyet gösteren Çin Halk Cumhuriyeti’nde hükümet destekli altı banka, ülkede 2022’de tamamen yaygınlaştırılması plânlanan dijital para birimi dijital yuan’ı test edecek.

Yerel kaynaklara göre, 2022 Kış Olimpiyatları’ndan önce başlatılması düşünülen dijital yuan’ı, Çin devlet destekli altı banka Agricultural Bank of China, Bank of China, Bank of Communications, China Construction Bank, Postal Savings Bank of China ve The Industrial and Commercial Bank of China tarafından deneniyor. Dijital Para Birimi, Elektronik Ödeme (DCEP) olarak bilinen Çin dijital para birimi, devlet destekli bir stablecoin ve Yuan’a 1:1 olacak şekilde temellendirildi.

Sistem nasıl işleyecek?

DCEP için denemeler geçen yılın başlarında başladı, ancak bankalar yılın ikinci çeyreğinde plâna dahil edildi. Habere göre, bankalar şu anda e-cüzdan hizmetlerini test ediyor. Deneme çalışmalarını kabul eden banka müşterilerine e-cüzdanları tanımlanacak. Bu başvuruyu yapan hesap sahiplerine, dijital cüzdanın nasıl kurulacağına ve uygulamaya nasıl girip çıkacağına dair talimatlar gönderilecek. Test için de günlük 1.000 Yuan (152 dolar) limit konulacak.

Bu alanda dünya devletleri içinde süreci en hızlı şekilde yürüten Çin, projeyi ilk kez 2019’da formüle etmişti. Devletin dijital yuan’ı, Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları’ndan önce başlatmak istediği bildirildi.

Çin Halk Cumhuriyeti, dünya üzerinde en fazla ABD Doları rezervine sahip ülkelerin başında geliyor. Çin Merkez Bankası’nda toplamda 3.5 trilyon dolar seviyelerinde.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!