Çin’deki Bitcoin madenciliği gelişmelerine bir yenisi daha eklendi. Pekin Belediye Ekonomi ve Bilgi Teknolojisi Bürosu yerel veri merkezlerine “acil durum bildirimleri” göndermeye başladı ve operatörlerini kripto para madenciliğine dahil olup olmadıklarını bildirmeye çağırdı.

Reuters’in dün bildirdiğine göre, büro, Çin’deki en büyük üç telekom operatörü dahil olmak üzere büyük veri merkezlerinden Bitcoin madenciliğine mi yoksa diğer kripto para birimlerine mi karıştıklarını açıklamalarını istiyor. Bildiride, cevabın “evet” olması durumunda, bu tür faaliyetler tarafından tüketilen gücün miktarını ve payını bilmek istedikleri bildirildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bürodaki bir yetkili, soruşturmanın doğrudan Pekin yetkilileri tarafından başlatıldığını da söyledi. Ancak, girişimin neden başlatıldığını veya ülke çapında olup olmadığını bilmiyordu.

Sincan bölgesiyle ilgisi olabilir

Bu araştırmanın kesin nedeni belirsiz olsa da, Pekin’in son girişiminin, Çin’in kripto para madencilik çiftliklerinin kabaca %80’ini barındıran Sincan eyaletindeki son enerji acil durumuyla kısmen bir ilgisi olabilir.

Bilindiği üzere, 10 Nisan’da Sincan’daki bir kömür madenciliği tesisinde su sızıntısı meydana geldi ve bu da merkezi hükümetin tüm benzer sahalardaki operasyonları geçici olarak durdurmasına yol açtı. Bundan dolayı bölgede büyük bir elektrik kesintisine neden oldu ve birçok Bitcoin çiftliğini çevrimdışı olmaya zorladı. Sonuç olarak, Bitcoin blok zincirinin hash oranı (genel bilgi işlem gücü) önümüzdeki birkaç gün içinde %25’e kadar düştü.

Acil durumun ardından, Çin’in merkezi hükümeti başarısızlığa neyin yol açabileceğini veya neden olabileceğini ve gelecekte bu tür kazaların meydana gelmesini önlemek için neler yapılabileceğini belirlemek için bir soruşturma başlattı. Sincan’da madenci yoğunluğu çok yüksek olduğu için, bu davada “şüphelilerden” biri haline gelmeleri olasıdır. Bu nedenle, Çinli yetkililer şimdi madencilik sektöründeki genel enerji tüketimi seviyesini ölçmeye ve kripto para madencilerinin ülke genelinde elektrik şebekeleri üzerinde herhangi bir zararlı etkisi olup olmayacağını belirlemeye çalışıyor olabilir.

İlginizi Çekebilir:  'Kripto dostu' Opera'dan Bitcoin hamlesi
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.