Çin sosyal medya devi ve ödeme hizmeti sağlayıcısı WeChat, ödeme politikasında kripto para birimi işlemlerini yasakladı.

Kripto para yatırım şirketi Primitive’nin kurucu ortağı Dovey Wan, Twitter‘dan duyurduğu gelişmede “WeChat, gizlilik sözleşmesini güncelledi. Kullanıcılar artık, herhangi bir kripto alım/satım işleminde bulunamayacak aksi halde hesapla ilişiği kesilecek.” derken bu durumun yerel likiditeyi bir dereceye kadar etkileyebileceğini belirtiyor.

Güncellenen kuralların illegal işlemlerin kripto paralarla gerçekleştiği için değiştiği en güçlü sebep olarak görülüyor. 31 Mayıs’ta yürürlüğe girecek kurallarla birlikte “yatırımcıların“ artık tokenlerın ihracı, pornografi satmak veya internetten kumar oynamak şeklindeki yasa dışı işlemler için kripto para birimleriyle işlem yapamayacakları vurgulanıyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance‘in CEO’su Changpeng Zhao ise “Bu insanlar için kısa süreli rahatsızlık yaratabilir ve bundan çok etkileniyorlar. Ancak uzun vadede, insanları kripto para kullanmaya itecek tam da bu tür bir özgürlük kısıtlaması var. Kötü bir şey değil.” şeklinde bir yorumda bulundu.

Çin Halk Cumhuriyeti, geçen ay ülkede Bitcoin madenciliğini yasaklayacağına dair bir rapor yayımlamıştı.

1 milyardan fazla aktif kullanıcıyla dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WeChat, Çin’de çok önemli sosyal bir güce sahip ve popüler bir mesajlaşma ve ödeme hizmeti sağlayıcısı durumunda.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!