10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizindeki yükselişle beraber Bitcoin, kripto paralar ve altında bu hafta düşüş yaşanmıştı, dolar yükselmişti. Ancak bu hafta başlangıcında bugün Bitcoin, yüzde 6’lık bi yükseliş kaydetti. Citibank analistleri, en popüler kripto para biriminin ya “devrilme noktasında” olduğunu ve ya da uluslararası ticaret için tercih edilen para birimi olabileceğini söyledi.

Zaman zaman Bitcoin, kripto paralarla ilgili raporlamalar ve açıklamalar yapan Citibank, bu kez yayımladığı raporda Bitcoin’in kritik bir virajda olduğunu ifade etti. Raporda kurumsal alımlara dikkat çekilirken önce Mastercard sonra da Tesla’nın Bitcoin’i ‘tanıması’yla ana akımda kabul gördüğü belirtildi ve bunun bir dönüşümü başlatabileceği yazıldı.

“COVID 19 sonrası Bitcoin için belirleyici olacak”

2020’ye kadar bireysel yatırımcıların piyasada hakim olduğu ve son dönemde kurumsal yatırımcıların da akın ettiği belirtildiği raporda, “Eğer işletmeler ve bireysel yatırımcılar merkez bankasının planladığı dijital paraya ya da “stabil paraya” “stablecoin” dijital cüzdanlarıyla erişebilirlerse Bitcoin’in küresel erişim ağı, izlenebilirliği ve hızlı ödemelerde kullanılma potansiyeli onun uluslararası ticarette tercih edilmesini sağlayabilir.” denildi.

Citi, ekosistemi başlatan yapı taşlarını oluşturan temel yenilikleri nedeniyle Bitcoin’i blockchain’in “Kuzey Yıldızı” olarak tanımlıyor. Bu durumu stabilcoinlere veya merkez bankaları dijital para birimlerine (CBDC’ler) devredip bırakmadığı, hız, ölçek vb. İle ilgili verimsizliklerle nasıl başa çıkabileceğine bağlı.

200 milyona yakın müşterisi bulunan banka raporunda son olarak, COVID 19’un belirleyiciliğine dikkat çekerek “COVID-19 sonrası normale yaşam dönerken ve enflasyonist korkular azalırken kurumsal ilginin soğuyup soğumaması da önemli olacaktır. Kurumsal coşkuyu azaltmak, Bitcoin’e ve potansiyel olarak daha geniş ekosisteme yönelik temel bir destek kaynağını ortadan kaldıracak ve böylece onu daha spekülatif köklerine geri itecektir.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  CIA eski direktörü Michael Morel: Bitcoin'i kucaklamak artık bir ulusal güvenlik meselesi

Citi, ünlü filozof, Arthur Schopenhauer’in sık sık tekrarlanan sözüne atıfta bulunuyor: “Tüm gerçekler üç aşamadan geçer. Önce alaya alınırlar; sonra kendilerine şiddetle karşı çıkılır; ve son Olarak ise doğruluklarının çok açık olduğu ilan edilir” diyerek Bitcoin’in kritik bir eşikte olduğu ya devrileceğini ya da bir para birimi olarak finans dünyasında yerini alacağını söylüyor.

Citibank yöneticisi, Fitzpatrick ise geçtiğimiz yılın son aylarında Bitcoin’in Aralık 2021’de 318 bin dolarlık bir fiyatta olacağını tahmin etmişti. Lider kripto para birimi, TSİ bu haberin yazıldığı sırada 48 bin 200 dolar civarlarında seyrediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.