Citibank Group’un Citifxtechnicals genel müdürü Tom Fitzpatrick, Bitcoin fiyatının 2021’in sonunda zirveye çıkmasını beklediğini açıklarken, bankanın yaptığı bir araştırma da koronavirüs aşısının ABD Doları’nın değerini düşüreceğini ortaya koydu.

Bitcoin: 21. Yüz Yılın altını” başlıklı raporda Fitzpatrick, 1970’lerin altın piyasası ile Bitcoin arasındaki benzerliklerden yola çıkarak hazırladığı raporda, “Bitcoin’in 2010-2011 “üstel hareketini” 1970 altın piyasasını “çok anımsatan” bir hamle olarak nitelendirdi. Altın, 1971’de Nixon yönetimi tarafından maliye politikasında yapılan bir değişikliğin ardından bir kırılma meydana gelmeden önce 50 yıl boyunca 20–35 dolarlık bir fiyat aralığı yaşamıştı. Ancak, değişiklikler yapıldıktan sonra altın yükseldi. Geçtiğimiz günlerde, ons başına 1.900 doların biraz altına düşmeden önce Ağustos ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.” ifadelerine yer verdi.

Bitcoin’de hedef 318 bin dolar

Citibank’ın genel müdürü Thomas Fitzpatrick raporunda, Bitcoin’in büyük fiyat dalgalanmaları ile karakterize edildiğini, ve bunun “tam olarak uzun vadeli bir trendi sürdüren türden bir şey olduğunu” söyledi. Fitzpatrick, Bitcoin’in haftalık grafiğine işaret ederken önceki en yüksek ve en düşük seviyelerin teknik analizini (TA) kullanarak Aralık 2021’e kadar 318.000 dolarlık bir hedef belirlediğini ifade etti.

Fitzpatrick’e göre, altının fiat para birimlerinden ayrılması, COVID-19 salgını ve merkez bankalarının agresif niceliksel gevşeme politikaları izleme arzusu, Bitcoin’de patlayıcı bir fiyat artışına yol açabilir.

ABD Doları için de yorum geldi

Citibank yaptığı araştırma sonucuna dayanarak, koronavirüs aşılarının piyasaya sürülmesiyle doların 2021’de yüzde 20 değer kaybedeceğini belirtti.

Merkezi ABD’de bulunan ve dünyanın en büyük bankaları arasında gösterilen Citibank’ın araştırma raporunda, “Güvenilir ve geniş kitleler tarafından ulaşılabilir aşılar piyasaya sürüldüğünde, doların yapılsal olarak aşağı yönlü trendinin katelize olacağını düşünüyoruz. Bu noktadan yola çıktığımızda, doların düşüş trendinin hızlanması ve 2021’de yüzde 20’ye kadar değer kaybı bekleniyor.” ifadeleri yer aldı.

İlginizi Çekebilir:  AMD hisselerine Bitcoin dopingi

Citibank’ın araştırmasında doların yaşayacağı kaybın, aşının yaygın dağıtımı ve devam etmekte olan gevşek para politikası nedeniyle olacağı vurgulanıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.