Kripto para yatırımlarında, tüm ana paranızı (sermayenizi) tek bir kripto paraya yatırmak hem riskli, hem de daha az kazançlıdır. Bu yüzden yatırımcılara aldıkları coin’lerden bir sepet yapmaları, yani belli miktarlarda birçok altcoin de alıp hem riski azaltmak, hem de kazancı arttırmak önerilir.

Sepet yapmak, birden çok kripto para biriminden oluşan yatırım portföyüne denir.

Diyelim ki 10 Bin TL ile kripto para yatırımı yapacaksınız. Bu paranın bir kısmı ile Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para dünyasının ağır toplarına, bir kısmı ile fiyatları çok az dalgalanma yaşayan, getirisi nispeten az ancak kaybettirme riski de az olan stable coin’lere, bir kısmı ile de yükselme ihtimali yüksek olan altcoin’lere yatırım yapmak, tüm parayı tek bir coin’e yatırmaktan daha az riskli ve daha kazançlı olacaktır.

Yatırımlık coin sepeti nasıl yapılır?

Bir altcoin’e yatırım yapmadan önce, mutlaka kendi araştırmanızı kendiniz yapın. Elbette uzmanların ve bu alanda güvendiğiniz kişilerin tavsiyeleri önemlidir ancak unutmayın ki para sizin paranız. O parayı kazanmak için siz emek verdiniz. Ve aldığınız risk de sizin riskiniz.

Kripto para piyasalarında işlem yapmanın ilk kuralı kendi araştırmanızı yapmak ve kendi riskinizi kendiniz almaktır.

İkinci kural ise, asla ve asla, kaybetmeyi göze alamayacağınız miktarlarda işlem yapmayın. Yatıracağınız rakamlar kazandığınızda sizi sevindirecek ancak kaybettirdiğinde her şeyinizi elinizden almayacak rakamlar olmalı.

Almak istediğiniz altcoin piyasaya ne zaman girmiş, arkasındaki proje neyi amaçlıyor, projenin bir geleceği var mı, piyasaya ve dünyaya bir konuda inovasyon ya da bir sorun hakkında çözüm getiriyor mu, bir şeylerin sağlam bir alternatifi mi yoksa sıfırdan yeni bir proje mi, bunları incelemeniz gerek. Projenin yani coin’in gelir modeli nedir? Çünkü unutmayın ki, proje coin’lerine yatırım yaptığınızda aslında o “işe” ortak oluyorsunuz, sermaye yatırıyorsunuz. Peki o proje, yani yatırım yaptığınız “iş” sürdürülebilir mi, para kazanır ve size de kazandırır mı?

İlginizi Çekebilir:  Coin sepeti nedir, kripto para yatırım sepeti nasıl oluşturulur?

Grafik okumayı bilmeniz şart değil ancak en azından ilgilendiğiniz coin’in coinmarketcap’teki sayfasına (Türkçe dil desteği var) bakarak piyasaya girdiğinde kaç dolarmış, ne kadar zamanda nereye yükselmiş, en yüksek fiyatı ve en düşük fiyatı ne zaman ne kadar olmuş, grafikteki dalgalanmalar çok mu sert yoksa yavaş yavaş mı yükseliyor, bunları incelemeniz faydanıza olur.

Örnek bir kripto para sepeti…

İçerik uzmanımız Kaan Göktaş’tan örnek bir kripto para sepeti: %30 BTC, %25 BNB, %15 ETH, %6 BTT, %6 CHZ, %4 DOT, %4 ADA, %3 TRX, %3 VET, %2 DOGE ve %2 EGLD

Söz konusu sepetteki coin’leri Binance üzerinden alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.