FED kayıtlarına göre, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın 11 Mayıs’ta Coinbase CEO’su Brian Armstrong ile bir toplantı yaptığı ortaya çıktı. Toplantıda Temsilciler Meclisi başkanı Paul Davis Ryan’ın da hazır bulunduğu öğrenildi.

Coinbase CEO’su Armstrong, o haftanın çoğunu Washington DC’de Kongre üyeleri ve çeşitli federal kurumların başkanlarıyla toplantıda geçirdiğini belirttiği bir tweet atmış ancak Powell’dan özel olarak bahsetmemişti.

Dijital dolar masada duruyor

Toplantı, FED’in merkez bankası dijital para birimine ilişkin araştırmasını detaylandıran bir belgeyi yayımlama planlarını duyurmasından bir haftadan kısa bir süre önce yapıldı. Bilindiği üzere FED, bir süredir dijital para üzerinde çalışıyor ve Powell, geliştirmek için acele olmadığını vurgulamasına rağmen, CBDC’leri veya merkez bankası dijital para birimlerini bir tür devlet kontrolündeki “dijital dolar” olarak masanın önünde duruyor. Powell, Çin’in halihazırda devlet tarafından yönetilen dijital para birimini denemesine rağmen, ABD’nin ihtiyatlı davranmaya devam etmesi gerektiğini defalarca belirtmişti.

FED başkanı bir video mesajında, “Bir CBDC’nin tasarımı önemli. Para politikası, finansal istikrar, tüketicinin korunması, yasal ve mahremiyet hususlarını artıracak ve dikkatli bir düşünce ve analiz gerektiriyor.” demişti.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatındaki çöküş, Armstrong ve Powell arasında toplantı ile aynı zamana denk geldi. O hafta boyunca, Bitcoin 50.000 dolardan 40.000 dolara düşmüştü.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!