Popüler kripto para borsası Coinbase bu hafta halka arz için SEC’e başvuruda bulundu. Şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu dosyada, San Francisco merkezli devin Bitcoin‘in yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun geri dönüşünü borsalar ve kripto paralar için ciddi bir risk olarak gördüğü ortaya çıktı.

Coinbase, Apple’ın iPhone ve Android akıllı telefonları için en çok indirilen ve kripto para borsalarında uzun zamandır pazar lideri konumunda. Kurumsal merkezli platform Coinbase Pro ise büyük oyuncuların, söylentilerin Tesla’dan Square’e ve daha fazlasına kadar gidebileceği bir yer haline geldi.

Rapordaki Satoshi detayı dikkat çekti

43 milyonu aşkın kullanıcının işlem yaptığı ve son 3 aydır inanılmaz bir yükselişe imza atan kripto para piyasası, şirketin genel ivmesi Coinbase’i uzun süredir devam eden söylentilerin ardından bu hafta halka açılmak zorunda bıraktı. SEC’e sunulan dosyada Coinbase, Satoshi Nakamoto’yu diğer örnekler arasında potansiyel bir iş riski olarak görüyor.

ABD merkezli borsa diğer riskler arasında quantum bilgisayarı ve hacklenmeler olarak görüyor.

Satoshi Nakamoto’nun, 21 milyon adetle sınırlı Bitcoin’den kendisine ait 1 milyondan fazla BTC’si olduğu biliniyor ve bu Bitcoin’ler yıllardır hareket etmedi. Haberin yazıldığı sırada 50 bin dolara yaklaştığımız mevcut Bitcoin fiyatlarında Nakamoto, Forbes gerçek zamanlı dünyanın en zengin listesine göre ilk 25 milyarder arasında yer alıyor.

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto kimdir?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!