Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsalarından Coinbase, iki Amerikan devlet kuruluşu Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi (DEA) ve İç Gelir Servisi (IRS) ile işbirliğine giderek kripto para adreslerinin izlenmesine olanak sağlayacak bir yazılım satmak üzere görüşüyor.

Kamu kayıtlarına göre, Uyuşturucu Uygulama İdaresi ve Dahili Gelir Hizmeti, Coinbase Analytics adlı bulut tabanlı bir yazılım için Coinbase’den lisans satın almayı planlıyor. Muhtemel DEA sözleşmesine göre, Coinbase’in yazılımı kripto adresleri için hem yurtiçinde hem de yurtdışında “kimlik ilişkilendirmesi” sağlayacak.

Anonimlik tarihe karışabilir

Dahili Gelir Hizmeti (IRS) belgesinde, “…Coinbase Analytics (CA), Bitcoin blok zincirine ek olarak suçluların şu anda kullandığı diğer blok zincirlerindeki kripto para akışlarının izlenmesine ve analizine olanak tanıyor.” ifadeleri yer alıyor.

Coinbase’in bu satıştan ne kadar ücret alacağı henüz belli değil ancak DEA belgesinde, satın alım için gereken kaynağın 10 bin dolar ila 250 bin dolar arasında olması gerektiği eblirtiliyor.

Ancak bunun dışında en büyük tartışma ‘gizlilik’ konusunda yaşanacağa benziyor. Belgede “kripto para istihbarat aracı” olarak nitelenen Coinbase Analytics yazılımından yurt içi ve yurt dışında “sanal para birimi” adreslerinin anonimliğini deşifre etme ve kimlik saptamada yararlanılabilecek.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.