Dünyanın en fazla kullanılan kripto para borsalarından olan Coinbase, 2015 ve 2018 yılları arasında sistemde “kendi kendine trade yaptığı” suçlamaları karşısında Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile 6.5 milyon dolarlık bir ceza anlaşması yaptı.

CFTC’nin yapılan açıklamada, 2015 ve 2018 yılları arasında Coinbase, iki trade bot uygulamasıyla belli miktarda kripto para alım satımı yaptı. Borsanın perakende yatırımcı için geliştirdiği aracı uygulamasında bir kripto paranın ne kadar satıldığını göstermek için tasarlanmıştı. Programın, profesyonel satın alma özelliğiyle o kripto paradan belli bir meblağ satın alınıyor ve bu miktar da borsanın ana hesabında saklanıyordu.

CFTC: Kasıtlı değil ama pervasızca

ABD Hazine Bakanlığı ve birkaç mali düzenleyici tarafından 2014 yılında yayınlanan bir rapora göre, kendi kendine ticaret, “aynı varlık ticaretin her iki tarafını da ele geçirdiğinde” oluyor. Bir varlığın hacmi, sanki gerçekte olduğundan daha fazla etkinlik gerçekleşiyormuş gibi görünmesini sağlıyor ve bu yöntem daha çok kara para aklama için kullanılıyor.

CFTC, herhangi bir Coinbase müşterisinin bu durumdan zarar gördüğünü veya herhangi bir yanlışlık meydana geldiğini iddia etmiyor. Daha ziyade, faaliyeti pervasız ama kasıtlı değil olarak tanımlıyor. CFTC Cuma günü yaptığı açıklamada, bu faaliyetin artık gerçekleşmediğini ifade etti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.