Kripto para sektörünün önemli yapı taşlarından olan fiyat ve proje takibi için kullanıcıların sıklıkla takip ettiği internet siteleri CoinMarketCap ve CoinGecko, iddialara göre Çin Hükümeti tarafından engelli siteler arasına eklendi. Çin’de yaşayan kullanıcılar artık bu sitelere giriş yapamayacak.

The Block’un habeirne göre, sektörün en popüler iki kripto piyasası veri sitesi artık Çin anakarasındaki kullanıcılar için erişilemez hale geldi. CoinGecko ve CoinMarketCap şu anda Çin’in internet güvenlik duvarı tarafından engelleniyor. Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı tarafından sansürlenen siteleri kontrol etmek için çevrimiçi bir araç olan Greatfire.org’daki arama sonuçları, iki sitenin de yayın saatinden itibaren %100 engellendiğini gösteriyor.

Bu sabah internet sitesine girişte yavaşlama yaşandı

CoinGecko ve CoinMarketCap’in tam olarak ne zaman erişilemez hale geldiği belli değil, ancak kullanıcılar Çin saatiyle Salı sabahı erken saatlerde siteye erişimdeki fark etmeye başladı.

Görünüşe göre bu veri siteleri Çin’in IP erişimini aktif olarak kesmedi, daha ziyade Çin’in internet sansür plânının bir hamlesi olarak görünüyor. CoinGecko’nun kurucu ortağı TM Lee, The Block’a verdiği demeçte “Bildiğimiz kadarıyla proaktif olarak engelleme yapmadık” derken, CoinMarketCap yetkilisi yorum yapmaktan kaçındı.

Öte yandan, Bybt.com, anakara Çin’den IP erişimini proaktif olarak kısıtladı. Greatfire.org’un test sonucu, Bybt.com’un Çin’in internet güvenlik duvarı tarafından engellenmediğini gösteriyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!