Dünyanın en çok ziyaret edilen kripto para takip ve analiz platformu CoinMarketCap’in Binance’e satışı ve merkezileşme korkusu sonrası, CMC alternatifi siteler kripto para severler tarafından arama motorlarında aratılmaya başlandı.

Bütün kripto para yatırımcıları ve ilgilileri tarafından coin’lerin fiyatlarının takip edildiği, piyasa değerlerine, 24 saatlik, aylık, 3 aylık, yıllık hacimlerine ve performanslarının izlendiği platform CoinMarketCap, bildiğimiz üzere önceki gün kripto para borsası Binance’e satıldı. Bu durumda kripto topluluğu bunun adil bir satış olmadığını düşünerek piyasanın manipülasyona açık hale geldiğini savunan yorumlar getirdi. Bu yorumlar ve düşünceler doğrultusunda kullanıcılar internette CoinMarketCap’in alternatifi olabilecek platformları aratmaya başladı. Biz de sizlere bu alternatifleri derlemeye karar verdik. İşte CoinMarketCap’in alternatifi olabilecek 10 veri ve takip platformu…

1- CoinGecko

Darren Lau, Daryl Lau, Teh Sze Jin, Erina Azmi, Kristian Kho, TM Lee ve Bobby Ong’dan oluşan bir araştırma ekibi tarafından kurulan CoinGecko, 2014’ten beri kripto para sektörünün ön saflarında yer alıyor. CoinGecko, 7.000’den fazla kripto paranın fiyatını, hacmini ve piyasa değerinin güvenilir bir şekilde izlenmesine ek olarak, topluluk büyümesini, açık kaynak kod geliştirmesini, önemli olayları ve diğer zincirleme metrikleri de barındırıyor.

Coingecko ana sayfası

2- Messari

Bir grup endüstri uzmanı tarafından oluşturulan Messari’nin amacı kripto ekonomisine şeffaflık getirmekti. Platform, kullanıcılarına 1000’den fazla farklı dijital varlık ve 100 farklı zaman serisindeki trendleri gözlemesini sağlıyor.

Müşterilerine farklı analizlerin yer aldığı haftalık bültenler göndererek, onların platforma ısınmasını sağlıyor. Daha çok profesyoneller tarafından tercih edilen platform amatör yatırımcılar için de kullanılabilir düzeyde. Platformun Pro sürümü, kullanıcıların gösterge tablosunu kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerine izin vererek, listelenen diğer kripto para birimlerini filtreleme imkanı tanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin balinalarının tek günde en yüksek alımı gerçekleşti: 60 bin BTC cebe indi
Messari’nin arayüzü.

3- Coin360

Coin360, kripto fiyatlarını ilginç görsel tasarımıyla kullanıcılara sunuyor ve sosyal medyada da bu tasarımı oldukça ilgi çeken bir yapıya sahip. Portföy izleme, gösterge tablosu özelleştirmesi ve API kaynakları gibi bazı gelişmiş özelliklerden yoksun olan Coin360, kullanıcı arayüzünde ve kolay paylaşım seçeneklerine sahip bir kripto para takip platformu olarak göze çarpıyor.

Coin360’ın görünümü.

4- CryptoCompare

CryptoCompare, 5.700 coine evsahipliği yapan Cryto Compare, gerçek zamanlı, yüksek kaliteli ve güvenilir piyasa verileri sağlamayı amaçlayan bir fiyat izleme platformu. Şirket, geleneksel finansal piyasalar ile kripto para birimleri arasındaki uçurumu kapatma çabaları nedeniyle öne çıkıyor.

Geçmiş veriler ve kendi CryptoCompare Endeksi (CCCAGG) dışında, platform web sitesinde ve çeşitli sosyal medya kanallarında yayınlanan analizlerde pazara değerli bilgiler sunuyor.

CryptoCompare

5- WorldCoinIndex

Gerçek zamanlı fiyat bilgileri sağlayan bir kripto para birimi platformu olan WorldCoinIndex, 1.500 kripto para birimine ait haber güncellemelerini sunup bunları listeliyor. Platform, 7000’den fazla kripto para birimini 100’den fazla kripto para borasına bağlayarak, 13 fiat para birimindeki tüm fiyatları gösteriyor. (USD, EUR, CNY, RUB, CAD, GBP, JPY, HKD, BRL, AUD, KRW, IDR , INR, ZAR ve TRY.)

WoldCoinIndex

6- Coin Paprika

2018 yılında Polonya’da CoinMarketCap’e alternatif olarak kurulan CoinPaprika, fiyat takibinin yanı sıra çok çeşitli hizmetler sunmaktadır. Platform, şirket içi bir kripto para birimi değişimi ve 2.000’den fazla kripto para birimini destekleyen COINS adlı bir cüzdan hizmeti de sunuyor.

Coinpaprika ayrıca, verilerin kapsamlılığı, hız sınırları ve tamamen ücretsiz olması ile rakiplerinin önüne geçen en sağlam API’lerden birine sahip.

CoinPaprika

7- LiveCoinWatch

LiveCoinWatch, 183 farklı borsaya yayılmış 2.700’den fazla coin’in anlık fiyat değişimlerini, grafiklerini ve piyasa değerlerini gösteren tam bir kripto piyasası hizmeti sunuyor.

İlginizi Çekebilir:  JP Morgan'dan sonra Goldman Sachs'tan kripto para hamlesi

Platform, Twitter ve Reddit gibi sosyal medya platformlarındaki gönderiler de dahil olmak üzere listelenen tüm paralar hakkında çeşitli bilgileri gösteriyor. Tüm kripto paralarla ilgili bir sıkça sorulan sorular bölümü, ayrıca kripto para birimi borsalarında derinlik grafiği ve hacim dökümü de bulunuyor.

LiveCoinWatch

8- CoinCodex

Kripto para izleme web sitesi CoinCodex, gerçek zamanlı kripto para birimi fiyatları ve 5.000 farklı kripto paranın kapsamlı bir genel görünümünü sunuyor. Platform, 200’den fazla kripto para birimini, borsalarından veriler toplayarak, kullanıcıların yatırımlarının takip etmek için portföyler oluşturmalarına izin veriyor.

Platform, kullanıcı dostu bir arayüzün yanı sıra, kripto pazarında yaklaşan ve tamamlanmış token satışları hakkında bilgi içeren bir ICO takvimi sunuyor. Cep telefonları ve tabletler de dahil olmak üzere tüm cihazlar için optimize edilmiş konumda.

CoinCodex

9- Coinlib

Ortalama bir kullanıcıya yönelik bir kripto para birimi takip sitesi olan Coinlib, aerodinamik bir tasarıma sahip ve müşterileri tatmin edecek çeşitli kaynaklar sunuyor. Platform, 6.100’den fazla kripto para birimini takip ederek, performans göstergelerine kadar gelişmiş grafikler ve metrikler sağlıyor. Coinlib’i kullanmak isteyenler bir hesap oluşturarak, kişiselleştirilmiş fiyat uyarıları ve özelleştirilmiş bir portföy izleme sekmesi oluşturabilir.

Coinlib

10- Coin CheckUp

Şeffaflık göz önünde bulundurularak oluşturulan CoinCheckup, kullanıcılara standart bir araştırma sürecinde toplanan kripto piyasasına ait güvenilir veriler sunar. Ücretsiz bir platform olan CoinCheckUp, 2000’den fazla farklı kripto para birimini izleyerek gerekli tüm verileri (hacimler, dolaşan sarf malzemeleri ve diğer metrikler) kullanıcılarına ulaştırıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!