Binance’in önceki ay, söylentiye göre 400 milyon dolara bünyesine kattığı kripto para takip sitesi CoinMarketCap’in, bundan sonra kripto para borsalarının sıralamasını ticaret hacmine göre değil, web sitelerindeki trafiğine göre yapacağı açıklandı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, attığı bir tweet dizisiyle bu durumu duyurdu.

Pek çok trader’ın yapay olarak şişirilen hacimlerle ilgili endişelerini dile getirdiği gerçeğinden bahsediliyordu. “Onları dinledik” diyen Changpeng Zhao, bu sistemi değiştirdiklerini söyleyerek, paylaşılan bir blog yazısında neleri baz aldıklarını içeren bir metin yayınladıklarını belirtti ve “CoinMarketCap, web trafiğini göz önünde bulundurarak yeni bir sıralama yaptı. Eğer borsalar web trafiği ile de oynamaya çalışırsa, diğer metrikleri içerecek şekilde algoritmaları düzenlemeye hazırız. Sektörümüzde veri şeffaflığı ve bütünlüğü için yüksek bir standart sağlamaya çalışıyoruz. Şahsen bu yeni sıralamayı daha doğru buldum, böylelikle alanı daha net görüp, borsaların gerçekte nasıl olduklarını anlayabilirim” dedi.

Yeni sıralamada BTC Türk ve Paribu da listede

1000 puan üzerinden web sitesi trafiğine yani en çok kullanıcının ziyaretine göre değerlendirilen sistemde sahibi olduğu Binance yine 1000 puanla ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 972 puanla Coinbase Pro, üçüncü sırada 960 puanla BitMEX, dördüncü sırada 856 puanla Kraken bulunurken; Türkiye’nin en çok kullanılan iki borsası BTC Türk PRO, 761 puanla 15. Paribu ise 746 puanla 21. basamakta kendine yer buldu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!