Avustralya’nın en büyük bankası olan Commonwealth Bank of Australia CEO’su Matt Comyn, Bloomberg’e verdiği röportajda bankaların kripto para birimleri söz konusu olduğunda karşılaştıkları en büyük risklerden birinin piyasanın tamamen dışında bırakılmak olduğunu söyleyerek, Bitcoin‘e ‘çekimser’ kalarak ilgi duyduklarını itiraf etti.

Avustralya’nın en büyük bankası Commonwealth’ın CEO’su Matt Comyn, finansal kurumların kripto piyasasının tamamen dışında kalma riskini taşıdığını söyledi. Comyn’in düşüncesine göre Bitcoin gibi dijital varlıkların “çok değişken ve spekülatif” olmasına rağmen, bankaların kriptoyu destekleyen teknolojinin benimsemesi ve müşterilerden gelen doyumsuz talebe karşılık vermesi gerekiyor.

“Bitcoin’in risklerini görüyoruz ama katılmamanın daha da büyük bir risk olduğunu görüyoruz”

Comyn, Sydney’de Bloomberg ile yaptığı röportajda, Bitcoin ve kripto paraların trendine katılmanın risklerini görüyoruz, ancak katılmamanın daha büyük risklerini görüyoruz” dedi. Genç CEO, “Varlık sınıfının kendisi hakkında bir görüşümüz olmadığını söylemek önemli. Bitcoin’i çok değişken ve spekülatif bir varlık olarak görüyoruz. Ama aynı zamanda sektörün ve teknolojinin yakın zamanda ortadan kalkacağını da düşünmüyoruz. Bu yüzden bunu anlamak istiyoruz, riskler konusunda doğru açıklamalarla müşterilerimize rekabetçi bir teklif sunmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Avustralya’nın en büyük bankasının CEO’sunun bu açıklaması Avustralya Merkez Bankası’nın bu konuda bir adım atması gerektiğine yönelik tartışmaları da beraberinde getirebilir.

Comyn röportajda merkez bankası dijital paralarına da değinerek, “Birçok merkez bankası, bir merkez bankası dijital para biriminin uygulanabilirliğine, bu neye benziyor, bunun faydaları ne olur diye bakıyor. Yine, bu katılmak istediğimiz bir şey. Avustralya’nın yetenek geliştirmesinin ve gelecekte paranın farklı versiyonlarını denemenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunda rol oynayabileceğimizi umuyoruz” dedi.

Commonwealth, Gemini’ye yatırım yapmıştı

Ülkenin en büyük bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, kripto para borsası Gemini Trust Co.’dan küçük bir hisse satın aldığını açıklamıştı. Tyler ve Cameron Winklevoss tarafından kurulan ABD’nin en büyük kripto para borsalarından olan Gemini, 7 milyar dolarlık bir değerlemeyle fon arıyordu. Banka ayrıca, müşterilerine satın aldıkları ve sattıkları kripto varlıklar için güvenli depolama sağlamak için Gemini ile ortaklık kurdu.

İlginizi Çekebilir:  2009 yılından kalan 40 Bitcoin hareketlendi, herkes Satoshi Nakamoto sandı

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, henüz olgunlaşmamış kripto endüstrisi için kurallar ve çerçevelerle boğuşurken, potansiyel tehlikeler konusunda da endişeler artıyor. ABD’deki JPMorgan Chase’den Singapur’daki DBS Group’a kadar olan hemen hemen bütün bankalar, bu sektöre aşina ve endüstri konusunda vasıflı yetenek arayışında olduklarını inkâr etmiyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.