Compound (COMP) coin, Ethereum tabanlı, DeFi merkeziyetsiz finans amaçı güden bir açık kaynaklı akıllı sözleşmeler ağıdır. Amacı, kripto para olarak kredi alma işlemlerini sağlamaktır.

Compound (COMP) coin ne işe yarar?

Compound sisteminde, kripto para cinsinden kredi çekmek isteyen kullanıcıların kripto para bakiyeleri akıllı sözleşme aracılığıyla bloke edilmektedir. Borçlunun ödeyeceği ve borç verenin kazanacağı faiz oranı da bu ağ içinde, borca konu olan kripto paranın arz-talep dengesine göre belirlenmektedir. Kısacası, ellerinde tuttukları kripto para varlıklarını kredi vererek değerlendirmek ve faiz kazanmak isteyenler ile, kripto para cinsinden kredi çekmek isteyenler bu ağda bir araya gelmektedir. Compound ağında sabit bir faiz oranı yoktur, faiz oranı sürekli olarak güncellenmektedir çünkü kripto paraların arzları da sürekli olarak artmaktadır. Ayrıca kredi olarak alınan miktar her zaman geri ödenebilir ya da kredi veren, verdiği rakamı, kredi alanın borcunu ödemesini beklemeden de ağdan geri alabilmektedir.

Compound (COMP) coin’in geleceği var mı?

Bu özellikleri ile Compound’un ister geleneksel para birimleri ve finans sistemleri olsun, ister dijital para birimleri ve kripto para borsaları olsun, diğer borç verme ve alma, kredi çekme sistemlerinden  farkı, kredi tutarı olarak sistemde blokeli tutulan dijital varlıkları kendi tokeni olan Compound (COMP ya da cToken) Coin’e çevirmesidir.

Örnek vermek gerekirse, elinizde bulunan Bitcoin’leri Compound (COMP) ağına soktuğunuzda, bu Bitcoin’ler Compound (COMP) coin’e dönüştürülür ve başkalarına kredi olarak verilir. İstediğiniz zaman, sisteme verdiğiniz anaparanızı, Ethereum cinsinden, bu defa kazandığınız faiz ilavesiyle birlikte geri alırsınız. Ayrıca ana bakiyeniz, yani borç verdiğiniz miktar sistemde kilitliyken dahi, faiz olarak kazandığınız coin’ler kilitlenmez, yani bu coin’ler ile işlem yapabilir ya da ana paranıza ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  SegWit nedir? SegWit nasıl çalışır?

Compound (COMP) coin, madenciliği yapılmayan bir dijital para birimidir. Sınırlı olarak piyasaya arz edilen Compound (COMP) token’ler, sisteme kripto para birimi girişi oldukça değiş-tokuş yapılarak talep sahiplerine iletilmektedir. Her gün Compound (COMP) protokolüne 2800 adet Compound (COMP) coin arz edilmektedir. Bu oran, borçlanma talebine göre dileyenlere tahsis edilir. Net faiz gelirinin %50’sini borç verenler, %50’sini ise borçlular kazanmakta, böylece geleneksel fiziki para piyasalarındaki faiz sisteminin üçüncü şahıslara haksız kazanç sağlaması sorunu ortadan kalkmaktadır.

Compound (COMP) protokolü DAI, USDC, WBTC, USDT (Tether), ZRX, REP ve Basic Attention Token (BAT) gibi bir çok kripto para birimini desteklemektedir. Compound (COMP) ağında kilitlenmiş dijital varlıkların toplam değeri 1 Milyar Amerikan Doları’nı aşmıştır.

Compound (COMP) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Şu an piyasada 10 milyon adet belirlenen toplam Compound (COMP) coin arzının yüzde kırk altılık bir bölümü, yani yaklaşık 4,6 milyon adet Compound (COMP) coin dolaşımda bulunmaktadır. Piyasa değeri açısından 1,8 Milyar Dolar ile kripto para marketinde 45. sırada olan Compound (COMP), tüm arz tamamlandığında yaklaşık 4 Milyar Amerikan Doları değerlemeye erişecektir.

Yazı yayımlandığı tarihte 1 Compound (COMP) coin, 395 Amerikan Doları’na eşitti.

2020 Haziran’ında 61 Amerikan Doları ile tüm zamanların en düşük noktasına yuvarlanan Compound (COMP) coin, 20201 Şubat ayında ise 566 Amerikan Doları ile tarihi zirvesine ulaşmıştır.

Compound (COMP) coin, Türk borsaları arasında henüz listelenmezken, yurtdışında Binance, Coinbase Pro, Uniswap, Bitfinex, Huobi Global, Kraken, Crypto.com, Crytpto.com, Kucoin, FTX, Gemini gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor ve transfer (çekme ve yatırma, alma ve gönderme) işlemleri yapılabilmektedir.

Compound (COMP) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!