Bloomberg’de yer alan habere göre Rusya, SWIFT‘e alternatif olarak geliştirdiği bankacılık ağına Türkiye’yi nasıl dahil edebileceği konusunu detaylandırıyor.

Rusya Merkez Bankası‘nın uluslararası para gönderip almaya yarayan global finansal ağ olan SWIFT’e alternatif olarak kurduğu ödeme sistemine, çöpe atılan belgeye ulaşan Rusya merkezli haber ajansı Baza’nın Telegram hesabından paylaştığı tutanağa göre Türkiye’yi de dahil etmeyi istiyor.

Tutanağın yer alan konuşmada Rus Maliye Bakanı Alexei Moiseev ile Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu arasında yapılan toplantı yer alıyor ve iki ülkenin 15 Temmuz’dan sonra gelişen ve S-400 teslimatının başlamasıyla zirve yapan ilişkilerde, global anlamda yaşanan ABD’nin yaptırımlarını ve ekonomik tekelini kırmanın amaçlandığı açıkça ortaya çıkıyor.

Rusya, 2014 yılında Kırım’ın topraklarına katmasının ardından sert ABD yaptırımlarının etkisini kırmak için bu sistemi geliştirmiş ve etkileri azaltmayı amaçlamıştı. Rus lider Vladimir Putin, bu sisteme Çin Halk Cumhuriyeti‘ni de katarak kurulan sistem sonrası bankalar arası iletişimi SWIFT kodlarına çevirerek iletişimin aksamamasını umut ediyor ve olası etkileri minimuma indirmeyi hedefliyor.

Bloomberg kaynaklarına konuşan Rus bakan konuyla ilgili, “Görüşmelerde yapılacak mutabakat hakkındaki fizibilite tartışıldı, üzerinde çalışmamız gerektiğine karar verildi ve şimdi üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur etkisini engellemek adına Putin’e iki ülke arasındaki ticaretin Ruble-Türk Lirası şeklinde yapmaları gerektiğini ifade etmişti.

Bu gelişmenin kripto paralara nasıl yansıyacağı sorusunu akıllara getirirken; Facebook’un 2020’de kullanıma sunacağı global bir ödeme sistemi olan Libra konusunu daha derinlemesine konuşulacağına işaret ediyor.

Facebook’un Libra’sına Avrupa Birliği’nden soruşturma

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!