Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve sadece ülkeyi değil tüm dünyayı da etkisi altına alan coronavirüs, petrol fiyatlarını da etkiledi. Arz bolluğunun da yaşadığı piyasada petrol fiyatları son 3 ayın en düşük seviyesinde.

Çin’de hortlayan ve çok sayıda insanın ölümüne neden olan Wuhan virüsü, petrol fiyatlarını da vurdu. Vadeli petrol kontratları New York ve Londra’da yüzde 3’den fazla düştü. Yaşanan olaya ilişkin iki farklı yorum dikkat çekti. Bunlardan birisi Godlman Sachc Group Inc’den geldi. 

Petrol sorunu daha da büyüyebilir

Goldman Sachs Group Inc., dünya çapında petrol taleplerinin olumsuz şekilde etkileneceğini ifade ederken, tam tersi açıklama Suudi Arabistan’ın yapıldı. Suudi Arabistan, coronavirüsün petrol tüketiminin etkisinin ‘sınırlı’ olacağını belirtti. Tüm dünyayı saran virüs Kuzey Afrika ile Orta Doğu’daki OPEC üreticilerinde meydana gelen karışıklıktan dolayı zaten sorunlu olan konuyu iyice karmaşık hale getirdi.

Price Futures Gruop yöanalisti Phil Flynn ise bu tehditle alakalı petrol fiyatlarının hiç olmadığı kadar etkilenebileceğini ve tarihteki en büyük talep kaybına yol açacağını iddia etti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Okan Kılıç

Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. 5 yıldır haber ve içerik alanında projelerde yer aldım. Bu 8 yıllık tecrübemi kripto para sektörüne aktarmak için gazetecoin.com’la iş birliğine gittim. Umarım okuyucuyu daha fazla memnun eden içerikler oluşturabiliriz.