Reuters’ın haberine göre, kripto endüstrisindeki geliştiriciler, yatırımcıların kaç kişinin öldüğüne veya hastalanacağına bağlı olarak coronavirus salgını üzerine bahis yapma imkanı veren bir dijital parayı piyasaya sundular.

CoronaCoin ismini verdikleri kripto paranın arzı yeni coronavirus vakalarının ortaya çıkışına göre iki gün arayla azalacak, fiyatının artışınıysa virüsün öldürdüğü insanların sayısı belirleyecek. 

Coronavirus salgını küresel boyutlara ulaşmaya başladı. Geçtiğimiz cuma günü altı ülke ilk coronavirus vakasını rapor etti. Dünya Sağlık Örgütü küresel yayılma ve etki alarmını çok yüksek seviyesine yükseltti

Dünya Sağlık Örgütünden edindiğimiz son rakamlara göre, Çin’de 2.700’den fazla, diğer 46 ülkede ise 57 ölüm ve 82.000’den fazla insanın enfekte olduğunu göstermekte.

Çin’de Aralık ayında ortaya çıkan coronavirusün hızla yayılması, ABD’nin üç büyük hisse senedi endeksine 2008 mali krizinden bu yana en kötü haftalarını yaşattı. 

Arz salgının yayılmasına göre azaltılacak

Web sitesine göre, CoronaCoin için toplam arz dünya nüfusuyla eşit. Enfekte olan veya ölen insanların sayısına göre CoronaCoin’ler 48 saatte bir azaltılacak.

Sunny Kemp adında tokenin geliştiriclerinden olduğunu iddia eden kişi telegram üzerinden birkaç mesaj yazdı; Bazı insanlar, virüsün yayılması nedeniyle arzın ciddi bir kısmının azaltılacağını tahmin ediyor, bu yüzden yatırım yapıyorlar.

Kemp, başlangıçta 7 kişilik bir ekiple çalışmaya başladıklarını ancak sonrasında sayılarının arttığını söylerken, diğer geliştiriciler hakkında çoğunluğunun Avrupa’da yaşadığı dışında bir bilgi vermedi. 

Bitcoin gibi kripto para birimleri, işlemlerini doğrulamak için gelişmiş kriptografiye dayanan dijital para birimleridir. Ortaya yeni çıkan kripto paralar, sık sık fiyat çöküşleri ve dolandırıcılıklarla uğraşmaktadır.

İşlemler Blockchain adı verilen dijital bir defterle kaydedilir. Geliştirici Kemp’e göre CoronaCoin’in blok zinciri, virüsün yayılmasını belgeliyor. Token Saturn.Network gibi bazı çevrimiçi borsalarda satın alınabilir ve satılabilir

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto kimdir?

Kemp, arzın yaklaşık %20’sinin iyi bilinen bir kripto para ödeme sistemi kullanılarak Kızıl Haç’a bağış için tahsis edildiğini söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.