Yatırımcılar küresel coronavirus salgını ve düşen hisse senetlerinden kaçarken en azından kurumsal boyutta olanları Bitcoin’e sığınıyor gibi gözükmüyorlar. 

Bitcoin uzunca bir süre korelasyonu olmayan bir varlık olarak lanse edildi. Hisse senetlerine uymayan bir varlık olduğu iddia edildi. Bazı Bitcoin severler ise güvenli bir liman olduğunu düşünüyor. Diğer bir yandan ise yatırımcıların daha büyük bir kaos ortamında gelir elde edebilecekleri bir alan. Geçtiğimiz hafta performansı ve coronavirus salgını ile ilgili açıklamalar bu görüşleri test etti.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, Pazartesiyi düşüşle açtı ve %7 ile düşerek geçtiğimiz son 30 yılın en düşük petrol varil fiyatına ulaştı. Borsanın açılmasıyla zarar etmekten korkan yatırımcıların satışları başladı.

Bazı durumlarda, Bitcoin daha geniş bir elden çıkarmaya maruz kalırken bazı kripto paralar durumu yeşil ibarelerle kapatmayı başarabildi. Kripto para biriminin fiyatı,  %4 oranında 4 Mart ve 6 Mart arasında artış gösterirken, S&P 500 %2’den fazla düştü. Ancak bu sabah Bitcoin ticareti %3 düşerek bizlere farklı bir hikaye sunuyor. 

Şubat ayından bu yana Bitcoin ve S&P 500, altın ve ABD hazine bonolarından daha iyi performans gösteriyor.

Bloomberg Opinion’dan Tim Culpan pazartesi sabahı Bitcoin ve Altın’ın coronavirus salgını derinleştikçe zıt yönlerde hareket ettiklerini belirtti. Aslında, Bitcoin dijital altın olarak görüldüğü için fiziksel altınla bir korelasyonu olması bekleniyor. 

Fiyat hareketlerinin yanı sıra, CME Grup’dan edindiğimiz verilere göre, vadeli Bitcoin pazarını kurumsal yatırımcılar adeta parlatmış durumda. Eğer Bitcoin güvenli limansa, The Block’dan Ryan Todd’un da dediği gibi yatırımcılar güvenlik ararken hacimlerin artmasını bekleyebilir. 

Yatırımcılar Bitcoin’e olan güvenlerini dile getirmeli

Todds: CME Grup’un vadeli Bitcoin işlemlerini incelediğimiz de, yatırımcılar adına gayet temiz ve kolay bir ürün, geleneksel riskten korunma fonları ve büyük fon yöneticilerinin Bitcoin’e maruz kalmaları sonucunda kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e Altın 2.0 olarak inandıklarını dile getirmeye başlasalardı, son iki hafta boyunca Bitcoin’e olan ilgi ve hacim de artardı. 

İlginizi Çekebilir:  Luno Simpsonlar yardımıyla hesapladı: Bitcoin 2036'da para birimi olacak

Ancak bu gerçekleşmedi. CME’nin vadeli Bitcoin işlemlerinin günlük hacmi, ABD hisse senetlerinin tüm zamanlarının en yüksek seviyesi olan 1 milyar doların üzerine bir miktar çıkmasının hemen ardından düşüş yaşadı.  CME vadeli Bitcoin işlem piyasası en düşük hacim gününü geçtiğimiz cuma yaşadı. 7 günlük açık faiz %25’e geriledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.