Güney Kore’deki Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (POSTECH), yeni mezunlarına dünyada salgın haline gelen Coronavirüs’ten dolayı blockchain depolarındaki fiziksel olmayan diplomalardan verecek.

Güney Kore’deki bu üniversite, tüm dünyayı saran ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açan Coronavirüs’ten dolayı yeni mezunlarına fiziksel diploma yerine blockchain teknolojisiyle hazırlanmış çevrimiçi diplomalardan dağıtacak. Coronavirüs tehdidi göz önüne alındığında öğrenciler, veliler ve üniversite yetkilileri mezuniyet töreninin sağlık açısından gerçekleşmemesi yönünde görüş bildirdi ve bu karar alındı.

Blokzincirde saklı bir QR kodla alınacak

POSTECH, bugün 828 yeni mezununa, blockchainde saklanan diplomalarına bağlı bir QR kodu içeren bir e-posta mektubu yollayacak. Diplomalar, blockchain tabanlı sertifika hizmeti “broof” tarafından oluşturuldu. Mayıs 2019’da Kore firması ICONLOOP tarafından başlatılan hizmet, kullanıcıların ICONLOOP’un genel blockchain ağı üzerinden çevrimiçi sertifika yayınlamasına, yönetmesine ve görüntülemesine izin veriyor.

Bir üniversite yetkilisi, yerel kaynaklara yaptığı açıklamada Coronavirüs’ün yayılmasından sonra mezuniyet töreninin yapılmasının imkansız hale geldiğini, öğrencilerin diplomalarını blockchain aracılığıyla güvenli bir şekilde alabileceklerini ve bunun herkes için en sağlıklı yol olduğunu ifade etti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.