Cosmos (ATOM) Coin (Atomic ya da Atomic Coin olarak da adlandırılır), Amerika merkezli bir girişim tarafından geliştirilen dijital bir para birimidir. Cosmos (ATOM) Coin’i geliştiren, IBC (Blockchain İletişim Protokolü) ve Tendermint isimli iki şirkettir. Çalışma prensibi, kripto para birimlerini bir araya getirmek ve dijital para takası için blockchain (blokzincir) kullanan Cosmos isimli ağa dayanır. Diğer bazı kripto para projelerinde olduğu gibi, aslında Cosmos ağın (ve projenin), ATOM ise bu ağda kullanılan token’in (dijital para biriminin) ismidir.

2019 yılında piyasaya sürülen Cosmos (ATOM) Coin, iki katmandan oluşan bir yapıya sahiptir. Bu katmanlardan ilki olan Tendermint teknolojisi, block chain (blok zinciri) geliştirme amaçlı tasarlanmış açık kaynak kodlu bir teknolojidir. Tendermint ağına bağlanan herkes, merkeziyetsiz ve BFT uyumlu projelerini de bu ağa entegre edebilmektedir. IBC tarafından sunulan Blokzincir İletişim Protokolü ise ağdaki bağımsız blok zincirler arasında iletişim sağlayan, köprü görevi gören bir katmandır. Birbirinden bağımsız blok zincirler, ortak bir sistem mimarisine sahiptir. Cosmos ağının token’i olan ATOM ise dijital varlık ve paylaşımların anahtarıdır.

Cosmos ağı, duyurulduktan kısa bir süre sonra saldırı tehdidiyle karşı karşıya kalmıştır ancak yeterli güvenlik önlemlerine sahip olduğu, katman genişletme çalışmalarının halen devam ettiği ve var olan iki katmana ek olarak iki katman daha geliştirildiği bilgisi paylaşılmıştır. Cosmos ağı ve ATOM, Ethereum ağına ve Ethereum para birimine rakip olarak gösterilmektedir.

Cosmos (ATOM) ne işe yarar?

Merkeziyetsiz bir yapı olan Cosmos (ATOM) Coin, BFT Pos isimli teknoloji sayesinde finansal işlemleri saniyeler içinde gerçekleştirebilmektedir.

Cosmos (ATOM) Coin varlığına sahip olanlar, Binance gibi dijital para borsalarında bu varlıklarını stake edebilmekte, yani klasik bankalardaki vadeli mevduat hesaplarında olduğu gibi, ATOM’larını borsaya ödünç vererek faiz (ödül) kazanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Snowball (Snob) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

2020 yazında Cosmos projesinin geliştiricileri, diğer iki merkeziyetsiz finans ağı projesi olan Polkadot (DOT) ve Terra (LUNA) ile işbirliği açıklayarak, yüksek ve devamlı faiz getirileri sağlamayı amaçlayan yeni bir DeFi (merkeziyetsiz finans sistemi) oluşturmak için çalışacaklarını duyurdular. “Anchor” ismi verilen yeni proje, merkeziyetsiz bir stable coin (yani değeri fiziki bir para birimine sabitlenmiş dijital para) olan LUNA, web3 teknolojisi altyapısına sahip dijital para birimi DOT ve ölçeklenebilir bir blok zincir ağında işlem gören token olan ATOM’un ortak çalışabileceği bir tasarruf protokolü olarak isimlendiriliyor. Anchor projesi, vaat ettiği yüksek faiz oranını, bu coin’lerin prrof of stake (hisse ispatı) blok zincirlerinden elde edilen ödüllerden sağlayacak.

Cosmos (ATOM) hangi borsadan nasıl alınır?

Cosmos (ATOM) Coin’in piyasaya yaklaşık 269 milyon adet arz edileceği duyurulmuş ve şu an bunun yaklaşık 211 milyon adedi dolaşımdadır. Dijital para piyasalarındaki toplam değeri yaklaşık 4 Milyar Dolar olan Cosmos (ATOM) Coin, tüm arz piyasaya sunulduğunda yaklaşık 5 Milyar Dolar’lık bir değerlemeye ulaşacaktır.

Yazının yayımlandığı an itibariyle 1 Cosmos (ATOM) Coin’in değeri, 18.85 Amerikan Dolar’ına eşittir ve Cosmos (ATOM) Coin, kripto para piyasasında en değerli 20. Dijital para birimidir.

Bugüne kadar en düşük değerlemesini 2020 Mart’ında 1.13 Dolar ile gören Cosmos (ATOM) Coin, en yüksek değerine ise 2021 Şubat’ında 26.42 Amerikan Doları ile yakalamıştır.

Cosmos (ATOM) Coin, Binance, BTCTurk, Paribu ve Bitpanda gibi dijital para borsalarından Türk Lirası ile satın alınabilir ayrıca birçok dijital para borsasında alım-satım ve transfer (çekme ve yatırma) işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Cosmos’u (ATOM) satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!