2020 yılı, pandeminin yılı oldu ve COVID-19, kripto para birimi endüstrisi de dahil olmak üzere neredeyse hayatın tüm alanlarını etkiledi. Salgının tam ortasında Bitcoin yarılanması meydana geldi. Son birkaç ayda hash oranları ve Bitcoin fiyatının dalgalandığını gördük. Peki Koronavirüs, tüm Bitcoin ekosistemini istikrarsızlaştırmakla mı tehdit ediyor? Pandemi, Bitcoin madenciliği operasyonlarını nasıl etkiledi?

Bitcoin madencilik endüstrisi üzerindeki en büyük etkilerden biri, COVID-19’un neden olduğu tedarik zinciri bozulmasıydı. Şirketler ve üretim, karantinaya sürecine girdi ve hastalık nedeniyle mevcut işçi sayısının azalmasına, madenci sevkiyatlarında büyük gecikmelere neden oldu. Zamanında yeni donanım veya yükseltilmiş ekipman alamamak, madencilik faaliyetlerini olumsuz yönde etkiledi.

COVID 19 ortasında Bitcoin yarılanması

Özellikle Mayıs ayında meydana gelen Bitcoin yarılanma sonrasında etkili oldu. Yarılanma, ekosistemi yönetmenin ve düzenlemenin bir yolu olarak Bitcoin protokolüne programlanan ve her dört yılda bir gerçekleşen bir olay. Bir madencinin blok zincirine bir blok eklediği için kazandığı ödülü ikiye bölerek enflasyonu kontrol altına almak için yapılan bir işlem.

Mayıs ayından önce, bir madenci blok eklemek için 12,5 Bitcoin kazanacaktı; yarılanmanın ardından ödül 6.25 Bitcoin’e düşürüldü. Daha önce yaptıkları şeyi yapmak için, madenciler artık iki kat daha fazla madencilik yapmak zorundalar – aslında iki katından fazla, çünkü yalnızca kazançlar yarıya düşmekle kalmadı, işletme giderleri de aynı kaldı ancak tedarik zincirinin bozulmasından dolayı madenciler istedikleri ekipmanları satın alamadı ve bu Bitcoin’de fiyatı dahil birçok şeyi etkiledi.

Bitcoin, bu ekonomik buhranda kendisini kanıtlamak istiyor

Dünya çapındaki yaşanan ekonomik kriz ve COVID-19’un neden olduğu artan ekonomik güvensizlikle Bitcoin, yaratıldığı şey için kendini kanıtlama şansı yakalıyor: Bitcoin bu dönemin başlarında bazı düşüşler yaşasa da dönemin ortalaması alındığında istikrarlı bir para birimi veya “güvenli liman varlığı” olarak değerini koruduğu anlamına geliyor. Bitcoin, tıpkı piyasadaki dalgalanmalara rağmen altın gibi paranın değerini koruyorsa büyük bir piyasa çöküşünde ABD Doları’na karşı önlem olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüs'ün boğduğu piyasalara FED'den, 1.5 trilyon dolarlık nefes!

Bitcoin bir yatırım gibi davrandı. Mart ortasında piyasalar düştüğünde, Bitcoin’in fiyatı da düştü. Ancak çok hızlı bir şekilde toparlandı ve Bitcoin’in fiyatı son 3 yılın yılların en yüksek fiyatlarından birine ulaştı ve Ekim 2020 itibariyle 14 bin dolara ulaştı ve bu çoğu yatırımcı için yeniden bir yatırım seçeneğine dönüştü. İnsanlar, Mart ortasındaki Bitcoin tasfiye etme sürecinden hızla ve keskin bir toparlanma dönemine sonra da yükseliş dönemine girdi. Bu dönem Bitcoin için ciddi bir test dönemi olarak düşünülebilir.

Pandeminin ortasında olduğumuz düşünülünce, merkez bankalarının özellikle FED’in finans sistemlerine para enjekte etmesi ve enflasyon riskinden dolayı korku artınca, daha fazla insan Bitcoin’i daha iyi, daha uygun bir para birimi olarak görmüş olabilir. Yalnızca sınırlı miktarda olan bir varlık, kıtlık döneminde istikrar sunabilir.

Madenciliğin zorlaştığı şu süreçte Bitcoin ve kripto para piyasasını neler bekliyor önümüzdeki dönemde daha net görülecek…

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.