Külliye’deki video konferanstan bir fotğraf.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 300 milyar dolara yakın servetiyle dünyanın en zengin insanı konumundaki Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk arasında kritik bir görüşme gerçekleştirildi. Yapılan video konferans toplantısında dijital ekonomi, elekrtikli araç ve uzay konusunda atılacak adımlar konuşuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Time dergisi tarafından önceki günlerde ‘Yılın Kişisi’ seçilen Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk ile önemli bir görüşme yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, görüşmede, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uydu ve uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine dair konular ele alındı.

Fotoğraf: (Murat Çetinmühürdar – AA )

TOGG için Tesla desteği

Elektrikli otonom araçlar ve dijital ekonomi konularının da konuşulduğu görüşmede, uzun dönemli yatırımlar ve mevcut iş birliğini geliştirecek adımlar değerlendirildi.

Türkiye’nin yerli elektrikli aracı TOGG’un lityum bataryaları konusunda Tesla’dan nasıl bir destek alınacağı ve bu kapsamda atılabilecek ortak adımların da masaya yatırıldığı görüşmede, Türkiye’nin SpaceX aracılığıyla ocak ayında uzaya fırlattığı TÜRKSAT 5-A uydusunun ardından TÜRKSAT 5-B uydusunun uzaya fırlatılma süreci de görüşüldü.

İkili arasındaki üçüncü görüşme

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında yaptığı diğer çalışmalara da dikkati çekti. Erdoğan, ABD’li ünlü girişimci ve mucit Elon Musk’la 8 Kasım 2017’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’inde bir araya gelmişti. Musk öncesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’i de ziyaret etmişti. İkili, bu yılın başlarında da bir telefon görüşmesi yapmıştı.

Bitcoin ile ilgili paylaşımlarıyla bilinen Musk, Tesla’nın BTC ile ödeme alacağını açıklamış ancak bu kararından vazgeçtiğini belirtmişti. Milyerder isim önceki günkü paylaşımında Dogecoin ile bazı ürünlerde Tesla’nın ödeme kabul edeceğini duyurmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!