Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te “Teknofest 2020 Ödül Töreni”nde konuştu ve İHA alanındaki başarılara değinirken yapay zeka ve blockchain alanlarıyla da ilgili önemli ifadeler kullandı. Erdoğan, blockchain yani blokzincir atılımı için adım atacaklarını söyledi.

Erdoğan, Dijital Dönüşüm Ofisi ile birlikte teknolojik atılımlara büyük bir ivme kazandırdıklarını söylerken, “Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler burada tohumlanacak, filiz bulacak, kök ve boy salacak.” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin İHA alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiğini belirterek, “İnşallah benzer başarıyı otomobil ve uçan arabalarda yakalayacağız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan blockchain vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 5 yılda inanılmaz bir şekilde yaygınlaşan ve kripto paraların altyapısını da oluşturan blockchain ile alakalı “Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler işte burada tohumlanacak. Yapay zeka, blokzincir, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her alanında başarı elde etmemek için hiçbir sebep yoktur.” değerlendirmesinde bulunarak Bitcoin ile de doğrudan bağlantılı bu teknolojiye göz kırpmış oldu.

TEKNOFEST, bilindiği üzere Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Türkiye’de düzenlenen havacılık, teknoloji ve uzay teknolojisi festivali. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin millî teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen ilk ve tek festival.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve aynı zamanda İHA konusundaki başarılarıyla tanınan ve Türkiye’nin ilk yerli üretim S/İHA Sistemi Baykar Bayraktar TB2’nin mimarı olan Selçuk Bayraktar da bu etkinliklerin düzenlenmesinde büyük pay sahibi olarak göze çarpıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!