Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Bitcoin ve diğer kripto paralara olan ilgi devam ederken, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, ay başında başladığı halkı bilgilendirmek amacıyla hazırladığı ‘Blokzinciri Sözlüğü’ başlıklı blokzinciri ve kripto para sözlüğünde ilk kez ‘kripto para’ terimine açıklık getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bugün yaptığı paylaşımda kripto para, kripto cüzdan, kripto madencilik, uzlaşma mekanizmaları için şu tanımlamaları yaptı.

  • Kripto para: Blockchain ağında ödeme aracı olarak kullanılması için oluşturulmuş sanal paralardır. Merkeziyetsiz bir şekilde kullanımı kriptografik matematiksel işlemlerle güvence altına alındığından kripto para olarak anılmaktadır. Blockchain ağında herhangi bir mal veya hizmetin sahipliği veya el değiştirmesi, öncelikle onun dijital değer yani jeton (token) olarak tanımlanması ile sağlanır.
  • Kripto cüzdan: Blockchain ağında kripto paralar veya dijital değerler ile işlem yapmak için gerekli referans bilgilerin kriptografik şifreli olarak saklanmasıdır. Alım, satım, yatırım gibi işlemlerde referans bilgisi olarak açık ve özel anahtarlar kullanılır. Her ne kadar cüzdan adı verilse de üzerinde herhangi bir para veya değer birimi tutulmaz.
  • Kripto madencilik: Uzlaşma mekanizmalarında katılımcılar tarafından kriptografik matematik problemlerinin çözümü yapılan blockchainlerdeki doğrulama işlemlerinin tamamıdır. Matematiksel problemlerin çözümü zor olduğundan ve zaman aldığından bu işlemler madencilik ile özdeşleştirilmiştir.
  • Uzlaşma mekanizmaları: Blockchain ağındaki işlemlerin, katılımcıların belli bir çoğunluğu tarafından doğrulanması ve onaylanmasını sağlayan mekanizmalardır. Böylelikle bilgilerin doğru, güvenli ve değiştirilemez bir şekilde kayıt olduğu güvence altına alınır. En yaygın kullanılanlar; iş kanıtı ve hisse kanıtı mekanizmalarıdır.

Hükümet kanadından kripto para açıklamaları gelmişti

Kripto para alım satımının artması ve kulislerde konuşulan vergi ve düzenleme konusu henüz netlik kazanmamışken Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bitcoin ve kripto paralar için “Kripto paralarla ilgili çok ciddi kaygılarımız var. Bitcoin’e yönelik son aylarda çok ciddi işlemlerin yapıldığını biliyoruz. Buna yönelik bir bakan yardımcımızı görevlendirdim, çalışmalar yürütülüyor. Sonuçlandığında sizlerle paylaşacağız.” demişti.

İlginizi Çekebilir:  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dijital para açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, “Kripto paralar dolandırıcılığa çok müsait bir alan. Risk barındıran kripto para alanını başı boş bırakmayacağız. Kripto paralar konusunda negatiftim ama bugün etkin olduklarını görüyoruz.” sözlerini sarf etmişti.

Dijital para ile ilgili açıklamalar yapan ancak kripto paralara değinmeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘dan konuyla ilgili henüz net bir açıklama ise yapılmış değil.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.