DApp terimi, decentralized applications kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulan bir kısaltmadır. Türkçesi merkezi olmayan uygulamalar anlamına gelen DApps, tedarikçi ve kullanıcı arasında köprü görevi görür. Merkeziyetsiz uygulamalar, dağıtık internet uygulamalarıdır. DApps’ler erişilebilir olmasının yanı sıra açık kaynak kodlu olarak tasarlanmıştır. Ağda var olan eşler, internet bağlantısı olan herhangi bir cihaz olabilir.

Merkeziyetsiz uygulamalar (DApps) tek sunucu değil birden fazla sunucuda yayılmaktadır. Bu durum özellikle kritik ve önemli projelerde uygulama kaynaklı yaşanabilecek kesintileri önlemeyi sağlar, veri yönetimine olanak tanır.

DApp’ler sayesinde kripto para borsasındaki alıcılar ve satıcılar birbirleriyle direkt olarak iletişim kurabiliyor, dosyalarını saklayabiliyor ve dosya paylaşımında bulunabiliyor. 

Bilinen ve sıklıkla kullanılan DApp’lere en iyi örnek dijital Ethereum cüzdanlarıdır. Ethereum cüzdanları, kullanıcılara Ether yönetme olanağı tanımaktadır.

Bir Uygulamanın DApp Olabilmesi İçin Gerekli Özellikler

Bir uygulamanın DApp olarak kabul edilmesi için gerekli olan bazı özellikler vardır. DApp olunması için gerekli özellikler ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Merkeziyetsiz yapı

Herhangi bir uygulamanın DApp olarak nitelendirilmesi için verilerin ve işlem kayıtlarının herkese açık olan merkeziyetsiz blokzincir üzerinde şifresiz bir şekilde saklanması gerekir. 

2. Açık kaynak kod

DApp uygulamaları tamamen açık kaynak kodludur. Dolayısıyla bir uygulamanın DApp olarak kabul edilmesi için tamamının açık kaynaklı olması gerekmektedir. DApp, herhangi bir varlık ya da kurum tarafından yönetilmemektedir. Hiçbir kontrol noktasına bağlı kalmadan çalışan ve özerk bir yapıya sahip olan DApp, bu yönüyle güvenilir bir aracı haline dönüşmektedir. DApp’lerde herhangi bir değişim yapılması gerektiği zaman, kullanıcılar konsensüs protokolü aracılığıyla karar alır, değişim bu şekilde sağlanır.

İlginizi Çekebilir:  Binance Smart Chain üzerinde çalışan TurtleDex'te Rug Pull vakası: 2.4 milyon dolarlık varlık çalındı

3. Algoritma

İhraç edilecek olan token’lerin, konsensüs protokolü mekanizması doğrultusunda olması gerekir.

4. Ödüllendirme Mekanizması

Uygulamaların değer transfer aracı oldukları için şifrelenmiş token’ler kullanması gerekmektedir. Katılımcılar merkezi olmayan bu uygulamalara erişim sağlamak için, ek olarak P2P (peer to peer, eşten eşe) ağında konsensüs oluşturan node ve madencilerin ödül kazanabilmesi için token’ler gelmelidir. 

Mobil Uygulamalar DApp Olabilir Mi?

Cep telefonlarımızda kullandığımız mobil uygulamalar, merkezi oldukları için DApp olmaları mümkün değildir. Mobil uygulamaların neredeyse tamamı, herhangi bir kuruma ya da şirkete bağlıdır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.