Dünyanın en önemli ekonomistleri arasında yer alan Daron Acemoğlu, ekonomideki dalgalanmaları süren Türkiye’nin gidişatını yorumladı ve kriz hakkında “Büyük ihtimalle henüz en kötü kısmı başlamadı” dedi.

Ulusların Düşüşü adlı kitabıyla büyük yankı uyandıran, MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)‘nde iktisat profesörlüğün görevini yürüten ve yeryüzündeki en iyi ekonomistler arasında gösterilen Daron Acemoğlu, Dolar/TL kurunun 6 lira seviyelerindeki, yüzde 20’ye yaklaşan enflasyon ve yüzde 15’e varan işsizliğin yansımaları hakkında karamsar ifadeler kullandı.

“Türkiye’de neredeyse beş yıldır bir “aşırı sıcak seçim ekonomisi” söz konusuydu. Bu, devlet harcamalarında ve kredilerde ekonominin ihtiyacını ötesinde bir genişleme anlamına geliyordu. Cari işlem açığı ve liranın değerinin düşmesi, bunun sonuçları. Kamu maliyesinin durumu daha da sorunlu; orada durum, kamu kuruluşları aracılığıyla verilen örtük garantiler nedeniyle, göründüğünden bile kötü olabilir. Her şey sağlıksız ve çok riskli görünüyor.”

Görsel: Mahfi Eğilmez.

Türkiye’nin bir krize doğru sürüklendiği söylenebilir mi? sorusuna ise “Vaziyet pek iyi görünmüyor. Büyük ihtimalle henüz en kötü kısmı başlamadı. Yerel seçimler yaklaşırken hükümet çok harcama yaptı ve devlet bankaları kredileri genişletti – o kadar ki, özel bankaların uyguladığı sıkı politika, devlet bankalarının kredilerindeki artış nedeniyle reel sektörü etkilemedi. Fakat bu geçici bir durum. Kredi genişlemesi durduğunda –ki eninde sonunda bu olacak–, özellikle inşaat sektöründeki birçok şirketin bilançosundaki sorunların ne kadar derin olduğu ortaya çıkacak. O noktada Türkiye’nin orta ölçekli mi yoksa büyük bir sorunla mı karşı karşıya olduğu daha kolay görülebilecek (sorunun küçük olması ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu varsayabiliriz). Orta ölçekli bir sorunla, yabancı sermaye girişleriyle baş edilebilirdi. Fakat şimdi, Türkiye siyasetine ve ekonomisine yönelik güven dibe vurmuşken, bu ihtimal çok düşük.” şeklinde yanıt verdi.

İlginizi Çekebilir:  Stake edilebilen coin’ler listesi | Hangi coinler stake edilebilir? Stake yapılabilen coinler neler?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.